Teklif Formu
0212 438 04 76
0541 341 84 14
info@asandanismanlik.com

Karbon Ayak İzi Doğrulama Nasıl Yapılır?

Aşan Danışmanlık sürdürülebilirlik alanında sayısız başarıya imza attı. Karbon Ayak İzi Doğrulama Nasıl Yapılır? sorusunun kapsamlı yanıtı için sitemizdeki numaramızı hemen arayın. Atmosferdeki sera gazlarının artması ile iklim değişikliğinin etkileri daha ağır bir şekilde hissedilmeye başlandı. Tarım ürünlerinin yetişmesini zorlaştıran bu durum can ve mal kayıpları bile sonuçlanabiliyor. Bu olumsuzlukların önüne geçmek için Karbon ayak izi doğrulama nasıl yapılır, sorularının yanıtları farklı ölçeklerdeki pek çok işletme tarafından araştırılıyor. Firmamız hangi sektörde olursa olsun işletmelere karbon ayak izi doğrulama, raporlama ve sertifikasyon sürecinde profesyonel destekler sunmaktadır.

Aşan Danışmanlık olarak sektörün öncü eğitmen ve danışmanları ile sizlere hizmet vermekteyiz. Sitemizde yer alan numaramızı arayarak en iyi teklifleri alabilirsiniz.

Karbon Ayak İzi Doğrulama Nedir?


Bir kişinin, ürünün, firmanın sera gazı miktarı oranında çevreye verdiği zararın hesaplanmasına karbon ayak izi deniliyor. Günlük hayattaki alışkanlıklar, tüketilen gıdalar, seyahat şekilleri, kullanılan su gibi pek çok parametreye bağlı olarak hesaplamalar yapılabilir. Bireysel olarak çevrede ortaya çıkarılan tahribat, kurumların oluşturduğu tahribat kadar tehlikeli boyutlarda olabiliyor. Rakamlarla ifade edilen karbon ayak izi yakın tüketimi ve emisyon faktörünün çarpımına eşittir. İşletmenizin çalışmaları sırasında ortaya çıkardığı sera gazının ölçümü için öncelikle raporlamalar yapılır.

Sera gazı emisyonlarının azaltılması için zorunlu çalışmaların aynında kuruluşların gönüllü olarak ta yaptığı çalışmalar bulunur. ISO 14064-1 standardı kapsamında hazırlanan emisyon envanteri planlamaları ile yönetim ve raporlama metodolojisi belirlenir. Raporlamalar belirli bir döneme ilişkin yapılır. Özellikle bir takvim yılı baz alınır. Firmamız bu alanda işletmelere destek verirken raporlama hazırlar ve doğrulama beyanının teslim edilmesi ile süreci tamamlar.

Doğrulanan beyanlarınız işletmenizin iklim değişimi ve çevresel sürdürülebilirliğine olan bağlığını ifade eder. Bu raporlamaları tüm paydaşlarını görür. Bu da işletmenizin rakiplerinin önüne geçmesini sağlar.

Karbon Ayak İzi Doğrulama Nasıl Yapılır?


Karbon Ayak İzi Doğrulama Başvuru Formu


İşletmenizin dokümantasyon işlemi sonrasında Karbon ayak izi doğrulama nasıl yapılır konusunda bilgi almak için firmamızdan destek alması söz konusudur. Başvuru için öncelikle başvuru formunun doldurulması gereklidir. Formda işletmenize ait bilgiler yer alır. Tesis adı, adresi, varsa şube isimleri, üst yöneticinin adı soyadı, raporlama dönemi, doğrulama talebinin hangi standarda ait olduğunu bu formda belirtmeniz gereklidir. Başvuru formunda sahip olunan diğer yönetim sistemi belgeleri var ise belirtmeniz talep edilecektir.

Aşan danışmanlık sizin hizmetinizdedir. Arayabilir ve anında bilgi alabilirsiniz.
 

Karbon Ayak İzi Doğrulama Süreci Nasıl Tamamlanır?


Karbon ayak izi hesaplamalarının ve raporlamalarının doğruluğunun teyit edilmesi için doğrulama yapılır. Bu çalışmalardaki amaç hesaplamaların doğru bir şekilde yapıldığına dair güvence sağlanmasıdır. İşletmeler Karbon ayak izi doğrulama nasıl yapılır sorusunu cevabını belirli adımlar halinde alabilir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

1.    Doğrulama sürecinin planlanması: Bu aşama da doğrulama için kapsamın, hedefin ve ekibin belirlenmesi gereklidir.,
2.    Sera gazı emisyonları için doğrulama yapılırken veriler toplanır ve analizler yapılır.
3.    Yapılan uygulamalar sonucunda doğrulama raporları hazırlanır ve belge düzenlenir.
4.    Doğrulama sonuçlarının doğruluğunun artırılması için süreç yeniden değerlendirilir.

Karbon ayak izinin azaltılması için bir süreç gereklidir. Bu zaman dilimi ISO 14064-3 tarafından belirlenir. Bu alanda projelerin planlanması, uygulanması, izlenmesi be son olarak raporlanması için firmamızdan uzman destek alabilirsiniz.

Türkiye´nin neresinde olursanız olun Aşan Danışmanlık´tan bilgi ve destek alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • Karbon Ayak İzi Raporu Nedir?
  Aşan Danışmanlık ile ihtiyacınız olan sürdürülebilirlik belgelendirme süreçleri kısa süre içerisinde hizmetinizde oluyor. Karbon Ayak İzi Raporu Nedir? sorusunun yanıtını bu içerikten hemen inceleyiniz.
  20.5.2024 10:55:59
 • ISO 15593 Gıda Paketleme Ambalaj Kalite Yönetim Sistemi Belgesi
  ISO 15593 Gıda Paketleme Ambalaj Kalite Yönetim Sistemi Belgesi ihtiyaçlarınız için firmamızın web sitesinde yer alan numaraları arayabilir ve size özel tekliflerden yararlanabilirsiniz.
  4.7.2022 15:04:38
 • IEE 12207 Standardı Nedir?
  IEE 12207 Standardı Nedir? sorusunun her açıdan ele alındığı bu web sitesinde sizlerde uygun fiyatlara ISO belgelerine sahip olabilirsiniz, Aşan Danışmanlık olarak hemen bize ulaşın.
  12.6.2023 12:48:54
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp