Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

Jeotermal Enerji Nedir?

Dünya´mızın en alt yüzeyinden elde edilen ısılara ve bunlardan elde edilen enerjiye jeotermal enerji denilmektedir.

Su yada buharın jeotermal enerjinin dünya yüzeyine taşınması için etkisi büyüktür. Sürdürülebilirlik ve daha yeşil bir dünya için jeotermal enerjinin önemini her kurumun, her bireyin bilmesi gerekir. Bu enerji türünde ısıtma ile soğutma amacıyla yada temiz elektriğin elde edilmesi amacı ile kullanımı mümkündür. Ayrıca elektrik anlamında tektonik olarak aktif olan bölgelerdeki yakın noktalardaki yüksek / orta sıcaklıklardaki kaynaklara ihtiyaç duyulur. Farklı olgunluk seviyeleri bulunan bir çok jeotermal teknoloji bulunmaktadır. Bunların arasında en yaygın olarak kullanılan bölgesel ısıtma, ısı pompası ( jeotermal ), seralar ve diğer farklı uygulamalardır. Teknoloji anlamındaki işlemler doğan anlamda yüksek bir geçirgenliğe sahip olan hidrotermal rezervuarlardan elektriğin üretilmesi için gerekli olan teknolojiye sahip olacaktır, bunlar olgun ve güvenilir olanlardır. Bunun yanı sıra orta sıcaklık alanlarında daha fazla kullanılan ve jeotermal akışkanlıkların farklı bir kapalı döngüde yer alanlarının ısıtılması için de ısı eşanjörleri kullanılmaktadır. İkili çevrim teknolojisinin gelişimi ile elektrik üretilmesi ve kombine ısı & güç kullanımı alanında önde gelir.

Yer kabuğunun farklı derinliklerinde biriken ısıya verilen isim jeotermaldir. Akışkan olduğu durumlarda içinde bir çok farklı elementi barındırır ve diğer madddeleri içeren sıcak suyu, buharı ve gazı içermektedir. Jeotermal enerjide bu akışkanların sahip oldukları entalpi ve ısının elde ettiği durumda ortaya çıkar. Farklı enerji çeşitlerine çevrilmesi mümkün olan jeotermal enerjinin "YENİLENEBİLİR & SÜRDÜRÜLEBİLİR & TÜKENMEZ & GÜVENİLİR ve ÇEVRE DOSTU OLDUĞU" bilinir. Dünya´nın en yeşil, en yerli enerji kaynakları arasında gösterilir. İçinde su olmaayn sıcak ve kuru kayaları da bir jeotermal enerji kaynağı olarak görebiliriz. Sürdürülebilirlik danışmanlığı hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Aşan Danışmanlık olarak ülkemizin bir çok şehrinde kurumlara sürdürülebilirlik alanında danışmanlık sağlamaktayız. Sizlerde enerji kaynaklarının doğru kullanımı ve sürdürülebilirlik hakkında bilgi almak için hemen sitemizde yer alan numaralarımızdan bize ulaşım sağlayabilirsiniz.


TÜRKİYE’DE JEOTERMAL ENERJİTürkiye´nin konumu oldukça önemlidir. Her açıdan önemli bir noktada bulunan ülkemiz jeolojik ve coğrafik konumu nedeniyle bölgede aktif bir tektonik kuşak üzerinde yer almaktayız. Türkiye´nin jeotermal açıdan dünya üzerinde diğer ülkelere nazaran çok daha zengin bir konumda olduğunu bilmekteyiz. Türkiye´nin bir çok şehrinde ortalama olarak 1000´e yakın doğal çıkış olacak şekilde değişik sıcaklıklarda jeotermal kaynak bulunmaktadır. Potansiyeli en yüksek ülkeler arasında yer almaktayız.

Sürdürülebilirlik için oldukça önemli kaynaklar olan jeotermal kaynakların çok fazla kullanım alanı bulunur. Türkiye´de elde edilen jeotermal enerjinin bir çok alanda yaygın kullanıldığını bilmekteyiz. Ülkemizde ilk olarak elektrik üretimi olan jeotermal enerji 1975 senesinde Kızıldere Santrali ile hayatımıza girmiştir.

 

Jeotermal Sürdürülebilir Enerji Kullanım Alanları


* En yaygın kullanım alanı elektrik üretimidir.
* Merkezi ısıtma sistemlerinde, merkezi soğutma sistemlerinde, seraların ısıtılması ve soğutulması gibi bir çok alanda yaygın kullanılır.
* Proses ısı temin edilmesi, kurutulması işlemleri ve endürstiyel amaçlı kullanım alanlarında jeotermal kaynaklar tercih edilebilir.
* Karbondioksit, gübre, lityum, ağır su, hidrojen gibi kimyasal maddelerin ve minerallerin üretimi için kullanılabilir.
* Termal turizm alanlarında kaplıca amaçlı kullanılabilir.
* Düşük sıcaklıklarda kültür balıkçılığı edinilebilir.
* Mineraller barındıran içme suyu üretimi için kullanılabilir.

Bu ve bunun gibi bir çok alanda yaygın kullanılır.

Daha fazla bilgi edinmek ve işletmeniz için
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK  DANIŞMANLIĞI almak adına bize iletişim sayfamızdan erişebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • ISO 27017 Belgesi
  Aşan Danışmanlık numaralarını arayarak en uygun fiyatlardan ihtiyacınız olan ISO 27017 Belgesi için danışmanlık hizmeti & belgelendirme hizmeti alabilirsiniz, hemen sitemizdeki numaramızdan bize ulaşın.
  8.3.2024 09:45:46
 • ISO 22881 Nedir?
  Aşan Danışmanlık´ta ISO 22881 Nedir? sorusunun yanıtı bugün ele alındı. Sizleri bilgilendirmek isteyen ekibimiz detaylı bir içeriği sundu,hemen inceleyebilirsiniz.
  5.4.2024 11:21:22
 • FSC Belgelendirme
  Aşan Danışmanlık ile FSC belgelendirme hizmeti çok rahat. Kısa süre içerisinde ihtiyacınız olan belgeye sahip olabilmek için bize ulaşın.
  14.4.2023 09:48:03
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp