Teklif Formu
0212 438 04 76
0541 341 20 34
info@asandanismanlik.com

ISO/IEC 12207 Yazılım Süreçleri Yaşam Döngüsü

Aşan Danışmanlık ile ISO/IEC 12207 Yazılım Süreçleri Yaşam Döngüsü belgelendirme süreçleri hakkında en iyi bilgileri alabilir ve en hızlı süre içerisinde bu belgeye sahip olabilirsiniz. ISO 12207 yazılım yaşam döngüsü süreçleri belgesi, yazılım hizmetleri ile ilgili tüm süreçleri ele alan bir standart olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu standart yazılım ürünlerinin geliştirilmesi, satın alınması ya da kullanımdan kaldırılması ile ilgili tüm süreçleri kapsamaktadır. Buna bağlı olarak da yazılım sistemleri ya da ürünlerinin tüm aşamalarında bu standart kullanılabilir.

Uluslararası bir standart olan yazılım yaşam döngüsü süreçleri belgesi, yazılım süreçleri ile ilgili olarak kuruluşlara ortak bir çerçeve sunmak amacı taşımaktadır. Bu nedenle ISO 12207 belgesi, kuruluşların yazılım süreçleri ile ilgili kullanabileceği bir rehber olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu standart güçlü bir iletişim ağını da beraberinde getirir.

ISO 12207 Yazılım Yaşam Döngüsü Süreçleri Standardı Nedir?


Yazılım sistemleri günümüzde birçok farklı sektörde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu sistemlerle ilgili süreçlerin ortak bir çerçevede gerçekleştirilmesi ise büyük önem taşır. Böylece süreçlerin güvenli bir şekilde işlemesi sağlanabilmektedir. ISO 12207, bu alanda uluslararası bir standart olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu standart tüm yazılım projelerini kapsamaktadır. Dolayısıyla tüm kuruluşların bu standarda uygun davranması beklenmektedir.

Bu standart yazılım ürünleri ile ilgili tüm süreçlerin nasıl yönetilmesi hakkında bilgi içerir ve rehberlik eder. ISO 12207, yazılım geliştirme süreçlerinin yanı sıra yazılım ürünlerinin tedariki, satın alınması ve bakımı gibi sürecin tüm adımlarında uyulması gereken bir standarttır. Bu standardı benimseyen tüm kuruluşların ortak bir çerçeve altında hareket etmesi ve bazı süreçleri uyguluyor olması gerekmektedir.

Yazılım Yaşam Döngüsü Süreçleri Nelerdir?

Bilindiği üzere ISO 12207 yazılım yaşam döngüsü süreçleri belgesi yazılım ile ilgili yaşam döngüsü süreçlerini belirlemektedir. Belge, bu süreçlerle ilgili uyulması gereken kapsamlı bir strateji sunmaktadır. Temel olarak anlaşma, organizasyonel proje etkinleştirme, teknik yönetim ve teknik süreçler başlıkları altında incelenebilecek bu süreçlere ilişkin gerekli standartlara uygun hareket edilmesi kuruluşlar açısından önem taşımaktadır. Böylece yazılım süreçlerinin her adımında etkili bir kontrol sistemi de uygulanabilmektedir.

ISO 12207 belgesine sahip olan bir firma, standardın gerektirdiği tüm süreçleri uygulamak durumundadır. Bu süreçler aşağıdaki gibidir:

•    Paydaş Gereksinim Toplama Süreci
•    Yazılım Mimari Tasarım Süreci
•    Yazılım İnşa Süreci
•    Yazılım Gereksinim Analizi
•    Yazılım Detaylı Tasarım Süreci
•    Yazılım Entegrasyon Süreci
•    Proje Planlama Süreci
•    Karar Alma Yönetim Süreci
•    Konfigürasyon Yönetim Süreci
•    Yazılım Yeterlilik Test Süreci
•    Risk Yönetim Süreci
•    Proje Tetkiki Ve Kontrol Süreci
•    Kalite Güvence Süreci
•    Yazılım Problem Çözüm Süreci

ISO 12207 Yazılım Yaşam Döngüsü Standardı Hangi Alanlarda Kullanılır?


Yazılım hizmetleri üreten ya da bu hizmetleri satın alan tüm kuruluşlar ISO 12207 standardını kullanabilmektedir. Böylece tüm süreçler ortak bir çerçeve altında gerçekleştirilebilir hale gelmektedir. ISO 12207 yazılım yaşam döngüsü süreçleri belgesi hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 


Bu alanda Aşan Danışmanlık firmasının uzman eğitmenleri ile kısa süre içerisinde markanızın belgeye sahip olması sağlanılmaktadır. İncelediğiniz web sitesinde yer alan telefon numaralarını arayarak en hızlı şekilde firmamızdan bilgi alabilir, en uygun fiyatlardan belgeye sahip olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • Sanayi Sicil Sertifikası
  Sanayi Sicil Sertifikası ve Yerli Malı Belgesi Müracaatlarınızın en doğru şekilde yapılabilmesi ve başvuruların olumlu bir şekilde sonuçlanabilmesi için Aşan´dan pro destek alın.
  27.2.2023 14:15:04
 • Ördek Sürgü Yıkama Dezenfeksiyon Cihazı CE Belgesi
  Ördek Sürgü Yıkama Dezenfeksiyon Cihazı CE Belgesi ile alaaklı gerek cihaz bilgilendirmesi gerekse ihtiyaç duyulan CE belgesi ile alakalı bir çok detay bu içerikte Aşan Danışmanlık tarafından sizlere sunulmuştur.
  28.11.2022 09:49:58
 • Üçlü Sorumluluk Belgesi
  Üçlü Sorumluluk® (Responsible Care®) ile alakalı merak ettiğiniz hususların tamamı için Aşan Danışmanlık´tan bilgi alabilirsiniz, Türkiye´nin en iyi eğitmen, danışman kadrosuna sahip olan firmamıza hemen ulaşın.
  24.4.2023 13:57:34

Ne Aramıştınız ?