Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

ISO 28001 Faydaları Nelerdir?

ISO 28001 faydaları nelerdir sorusuna verilebilecek pek çok cevap bulunmaktadır. ISO 28001 sertifikasına tedarik zinciri güvenlik yönetim sistemi adı da verilmektedir. Birçok sektörde tedarik zinciri halkasında meydana gelebilecek herhangi bir ihlal veya güvenlik sorunu, kuruluş üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olacaktır. Bu tür kuruluşların tedarik zincirleri ile ilgili riskleri doğru bir şekilde belirlemeleri ve bu riskleri etkin bir şekilde yönetmeleri kritik öneme sahiptir.

Tedarik Zinciri Güvenlik Yönetim Sistemi, bir tedarik zinciri güvenlik yönetim sistemi için gereksinimleri tanımlayan ve bu sistemi uygulayan kuruluşlar için bir yönetim modeli sağlayan uluslararası bir standarttır. Tedarik zinciri güvenliği ile ilgili organizasyonel faaliyetler arasında ISO 9001, ISO 14001, ISO 22000 ve
ISO 27001 bulunmaktadır.

ISO 28001 Sertifikasını Kimler Almalıdır?


ISO 28001 faydaları nelerdir ne işe yarar sorusu, bu sertifikayı almak isteyen tüm kurum ve kuruluşlar tarafından merak edilmektedir. Tedarik zinciri güvenlik yönetim sistemi, her büyüklükteki kuruluştan uluslararası küresel kuruluşlara, fabrikalardan depolama veya nakliye hizmeti veren şirketlere, tedarik zincirinin herhangi bir aşamasındaki şirketlere kadar herkes tarafından kullanılabilir. Bu sertifikanın sunduğu pek çok fayda bulunmaktadır.

ISO 28001 Sertifikasının Avantajları

•    Uygun satın alma dili ve yapısının oluşturulması,
•    Ürün ve hizmet kalitesinin iyileştirilmesi,
•    Maliyet azaltma,
•    Artan kar,
•    Artan üretkenlik,
•    Artan aktivite,
•    Rekabet gücünün ve pazar payının artırılması,
•    Çalışma kalitesinin iyileştirilmesi,
•    Müşteri memnuniyeti,
•    Çevresel kaliteyi anlamak,
•    Tedarikçi kalitesinin iyileştirilmesi gibi avantajlar bu sertifika sayesinde sağlanmaktadır.

ISO 28001 Sertifikası Nasıl Alınır?


ISO 28001 sertifikası benzeri belgelendirme kuruluşları tarafından gerçekleştirilen denetimler ve üçüncü taraf denetimler ile alınmaktadır.

ISO 28000 belgelendirme standardına dayalı bir tedarik zinciri güvenlik yönetim sistemi, tedarik zinciri faaliyetleri genelindeki risk seviyesini belirler. Bu bilgi, kuruluşların riskleri belirlemesine ve destekleyici yönetim araçlarını ve gerekli kontrolleri uygulamasına olanak tanır. Pek çok kuruluş, potansiyel güvenlik tehditlerini kendilerinden uzak görür ve genellikle herhangi bir risk ile karşı karşıya kalmayacağını varsayar. Ancak bu tarz bir yaklaşım, bu kuruluşlar için güvenlik zayıflıklarına neden olmaktadır.

Gelişen teknoloji ile ekonomik yapıyı entegre ederek iç tedarik zincirini kontrol edebilir ve sistemin öngördüğü bir mekanizma oluşturabilirsiniz. ISO 28001 sistemi, bir tedarik zinciri güvenlik yönetim sisteminin nasıl olması gerektiğini göstererek bir model oluşturur. ISO 9001 gibi yönetim sistemleri ile uyumludur ve ortaya çıkan risk faktörlerini ortadan kaldırmak ve maliyetleri düşürmek için hedefler koymayı amaçlar. ISO 28001 faydaları nelerdir nasıl alınır sorusu bu şekilde cevaplanabilir.

Bu sistem sayesinde tüm endüstriyel sektörlerde güvenlik risklerinin belirlenmesi, gerekli önlemlerin alınması ve olası zararların en aza indirilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca tam zamanında üretim prensibi ile çalışırken sorunları azaltır. Ayrıca bu sistem sayesinde, Avrupa Birliği ülkeleri ile ticaret yapan kuruluşlar için gerekli olan yeni yasal ve düzenleyici gereklilikler karşılanmaktadır.

ISO 28001 faydaları nelerdir nedir sorusuna rekabet gücünü ve pazar payını artırmak, tedarikçi kalitesini iyileştirmek, ürün ve hizmet kalitesini iyileştirmek, maliyetleri düşürmek ve karı artırmak için doğru dağıtım dili ve yapısını oluşturmak şeklinde cevap vermek mümkündür.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • FSC Belgesi Nedir?
  FSC Belgesi Nedir? sorusunun yanıtı ve bu belge ile geniş kapsamlı bilgiye Aşan Danışmanlık firmasının sizler için hazırlanan bu içeriğinden hemen erişebilirsiniz.
  2.6.2023 14:42:37
 • CE İşareti (CE Belgesi) Faydaları
  CE işareti (CE Belgesi) malların teknik mevzuat uyumuna uygun olmasını ifade etmektedir. AB gereklerine uygun olduğunu ifade eden bir belge olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu standardı taşıdığını ifade etmesinden dolayı son derece önemli
  14.7.2023 13:12:03
 • Helal Belgelendirme Başvurusu
  Helal Belgelendirme Başvurusu için Aşan Danışmanlık işletmesi en doğru yer olacaktır. Sitemizde yer alan telefon numaramızı hemen arayarak en uygun teklifleri alabilirsiniz.
  24.7.2023 10:36:36
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp