Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

ISO 28001 Faydaları Nelerdir?

ISO 28001 faydaları nelerdir sorusuna verilebilecek pek çok cevap bulunmaktadır. ISO 28001 sertifikasına tedarik zinciri güvenlik yönetim sistemi adı da verilmektedir. Birçok sektörde tedarik zinciri halkasında meydana gelebilecek herhangi bir ihlal veya güvenlik sorunu, kuruluş üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olacaktır. Bu tür kuruluşların tedarik zincirleri ile ilgili riskleri doğru bir şekilde belirlemeleri ve bu riskleri etkin bir şekilde yönetmeleri kritik öneme sahiptir.

Tedarik Zinciri Güvenlik Yönetim Sistemi, bir tedarik zinciri güvenlik yönetim sistemi için gereksinimleri tanımlayan ve bu sistemi uygulayan kuruluşlar için bir yönetim modeli sağlayan uluslararası bir standarttır. Tedarik zinciri güvenliği ile ilgili organizasyonel faaliyetler arasında ISO 9001, ISO 14001, ISO 22000 ve
ISO 27001 bulunmaktadır.

ISO 28001 Sertifikasını Kimler Almalıdır?


ISO 28001 faydaları nelerdir ne işe yarar sorusu, bu sertifikayı almak isteyen tüm kurum ve kuruluşlar tarafından merak edilmektedir. Tedarik zinciri güvenlik yönetim sistemi, her büyüklükteki kuruluştan uluslararası küresel kuruluşlara, fabrikalardan depolama veya nakliye hizmeti veren şirketlere, tedarik zincirinin herhangi bir aşamasındaki şirketlere kadar herkes tarafından kullanılabilir. Bu sertifikanın sunduğu pek çok fayda bulunmaktadır.

ISO 28001 Sertifikasının Avantajları

•    Uygun satın alma dili ve yapısının oluşturulması,
•    Ürün ve hizmet kalitesinin iyileştirilmesi,
•    Maliyet azaltma,
•    Artan kar,
•    Artan üretkenlik,
•    Artan aktivite,
•    Rekabet gücünün ve pazar payının artırılması,
•    Çalışma kalitesinin iyileştirilmesi,
•    Müşteri memnuniyeti,
•    Çevresel kaliteyi anlamak,
•    Tedarikçi kalitesinin iyileştirilmesi gibi avantajlar bu sertifika sayesinde sağlanmaktadır.

ISO 28001 Sertifikası Nasıl Alınır?


ISO 28001 sertifikası benzeri belgelendirme kuruluşları tarafından gerçekleştirilen denetimler ve üçüncü taraf denetimler ile alınmaktadır.

ISO 28000 belgelendirme standardına dayalı bir tedarik zinciri güvenlik yönetim sistemi, tedarik zinciri faaliyetleri genelindeki risk seviyesini belirler. Bu bilgi, kuruluşların riskleri belirlemesine ve destekleyici yönetim araçlarını ve gerekli kontrolleri uygulamasına olanak tanır. Pek çok kuruluş, potansiyel güvenlik tehditlerini kendilerinden uzak görür ve genellikle herhangi bir risk ile karşı karşıya kalmayacağını varsayar. Ancak bu tarz bir yaklaşım, bu kuruluşlar için güvenlik zayıflıklarına neden olmaktadır.

Gelişen teknoloji ile ekonomik yapıyı entegre ederek iç tedarik zincirini kontrol edebilir ve sistemin öngördüğü bir mekanizma oluşturabilirsiniz. ISO 28001 sistemi, bir tedarik zinciri güvenlik yönetim sisteminin nasıl olması gerektiğini göstererek bir model oluşturur. ISO 9001 gibi yönetim sistemleri ile uyumludur ve ortaya çıkan risk faktörlerini ortadan kaldırmak ve maliyetleri düşürmek için hedefler koymayı amaçlar. ISO 28001 faydaları nelerdir nasıl alınır sorusu bu şekilde cevaplanabilir.

Bu sistem sayesinde tüm endüstriyel sektörlerde güvenlik risklerinin belirlenmesi, gerekli önlemlerin alınması ve olası zararların en aza indirilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca tam zamanında üretim prensibi ile çalışırken sorunları azaltır. Ayrıca bu sistem sayesinde, Avrupa Birliği ülkeleri ile ticaret yapan kuruluşlar için gerekli olan yeni yasal ve düzenleyici gereklilikler karşılanmaktadır.

ISO 28001 faydaları nelerdir nedir sorusuna rekabet gücünü ve pazar payını artırmak, tedarikçi kalitesini iyileştirmek, ürün ve hizmet kalitesini iyileştirmek, maliyetleri düşürmek ve karı artırmak için doğru dağıtım dili ve yapısını oluşturmak şeklinde cevap vermek mümkündür.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • SA 8000 Belgesi
  SA 8000 Belgesi ile alakalı bir çok kapsamlı içeriğe Aşan Danışmanlık sitesinden erişmeniz mümkün, hemen sitemizde yer alan numaramızı arayabilir ve teklif alabilirsiniz.
  7.7.2023 13:17:16
 • ASTM Standartları
  American Society for Testing and Materials olarak bilinen ASTM Standartları hakkında tüm bilgilere kurumsal web sitemizden erişebilir ve uzmanlarımızdan anında danışmanlık talep edebilirsiniz.
  20.6.2022 11:58:37
 • Yeşil Mütabakat - Karbon Ayak Izi
  Aşan Danışmanlık olarak sizlere Yeşil Mütabakat - Karbon Ayak Izi konularında uzmanlarımız ile kaliteli hizmetler sunuyoruz. Aradığınız en önemli bilgilere web sitemizden erişebilir ve aklınıza takılan her türlü husus için hemen bizi arayabilirsiniz.
  25.4.2022 12:56:06
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?