Teklif Formu
0212 438 04 76
0541 341 20 34
info@asandanismanlik.com

ISO 28000 Tedarik Zinciri Güvenliği Yönetim Sistemi Belgelendirme

ISO 28000 Tedarik Zinciri Güvenliği Yönetim Sistemi Belgelendirme ilk olarak 2005 yılında yayınlanmış ve 2007 yılında revize edilmiştir. Tedarik zinciri güvenliği ile ilgili yönetim sistemleri kurmak isteyen kuruluşlar için birincil referans olan bu standardın son versiyonunun ise 2022 yılında yayınlanmıştır. Daha önce yalnızca tedarik zinciri güvenliğine odaklanan standardın en son versiyonu, tedarik zincirini de içeren bütüncül bir güvenlik yönetim sistemi için gereksinimleri açıklığa kavuşturmaktadır.

Aşan Danışmanlık olarak bu alanda sayısız firmaya, profesyonel hizmetleri sunduk,  sunmaya da devam ediyoruz.

ISO 28000 Tedarik Zinciri Güvenliği Yönetim Sistemi Belgelendirme Nedir?ISO 28000 standardı, risk yönetimi bağlamında ISO 31000 standardı ve iş sürekliliği yönetimi bağlamında ISO 22301 standardı ile uyum sağlamaktadır. ISO 28000 standardını yürürlükten kaldıran ve değiştiren bu en son sürüm, bir kuruluşun genel güvenlik endişeleri bağlamında tedarik zinciriyle ilgili güvenlik politikalarını, prosedürlerini ve ilgili süreçleri genişletir. ISO 28000 standardı, tedarik zinciri ile ilgili konular da dahil olmak üzere bir şirketin güvenlik yönetim sistemini oluşturmak için gerekli kural ve ilkeleri tanımlar.

Bu standart, güvenlik yönetim sistemlerini kurmak, uygulamak, sürdürmek ve iyileştirmek isteyen tüm sektörlerde ve büyüklükteki kuruluşlar için geçerlidir. Bu kapsamda ticari şirketler, kamu kurumları, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ISO 28000 bütüncül ve işbirlikçi bir yaklaşım sağlar. Dolayısıyla ISO 28000 Tedarik Zinciri Güvenliği Yönetim Sistemi Belgelendirme nedir sorusuna yalnızca tek bir sektöre veya pazara özel olmadığı yönünde de cevap verilebilir. Bir organizasyonun ömrü boyunca kullanılabilir ve her seviyedeki iç ve dış faaliyetlere ve süreçlere uygulanabilir.

ISO 28000 Tedarik Zinciri Güvenliği Yönetim Sistemi Belgelendirme Ne İşe Yarar?

ISO 28000 Tedarik Zinciri Güvenliği Yönetim Sistemi Belgelendirme ne işe yarar sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkündür;

•    Her büyüklükteki ve sektördeki şirket için tedarik zinciri süreçleri dahil olmak üzere kapsamlı güvenlik yönetim sistemleri geliştirmek,
•    Şirket güvenlik sorunlarıyla ilgili riskleri belirlemek ve yönetmek,
•    Faaliyet güvenliği ile ilgili yasal düzenlemelere ve uluslararası standartlara uyum sağlamak,
•    Kalite, çevre, iş sağlığı ve güvenliği ya da enerji gibi diğer yönetim sistemlerine uygun bir güvenlik sisteminin kurulması.

Tüm bu etkenler, ISO 28000 belgesinin amaçları arasında bulunmaktadır.

ISO 28000 Tedarik Zinciri Güvenliği Yönetim Sistemi Belgelendirme Nasıl Alınır ?


ISO 28000 Tedarik Zinciri Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesini almak için üst yönetimin standartına uygun bir organizasyon yapısı oluşturması ve gerekli dokümantasyon sistemini hazırlaması gerekmektedir. Diğer yönetim sistemleri gibi, ISO 28000 Güvenlik Yönetim Sistemi de PUKÖ döngüsünü takip eder. ISO 28000 sertifikası almak isteyen kuruluşlar, güvenlik politikalarını, hedeflerini ve stratejilerini buna göre belirlemelidir. Ayrıca, belirlenmiş bazı personel standartla ilgili temel eğitim almalıdır. Gerekli tüm ISO 28000 Tedarik Zinciri Güvenliği Yönetim Sistemi çalışmalarını tamamladıktan sonra, belgelendirme sürecini başlatmak için akredite bir belgelendirme kuruluşuna başvurabilirsiniz. Bu aşamada, belgelendirme kuruluşu talep edilen belgelerin yerinde denetimlerini ve/veya tesislerde bizzat denetimleri gerçekleştirebilir. Denetim aşamasını başarıyla tamamlayan kuruluşlar, ISO 28000 sertifikası almaya hak kazanır. ISO 28000 Tedarik Zinciri Güvenliği Yönetim Sistemi Belgelendirme nasıl alınır sorusunda, ISO 28000 Tedarik Zinciri Güvenliği Yönetim Sistemi Belgelendirme danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz.

ISO Belge teklifleri için hemen bize incelediğiniz web sitesinde yer alan telefon numaraları aracılığıyla ulaşabilirsiniz.


 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • Çevre ve İklim Eylemi Programı (Life Programı)
  Aşan Danışmanlık kurumsal web sitesinde bugün siz değerli müşterilerimiz için Çevre ve İklim Eylemi Programı (Life Programı) konusunu ele aldık. Hemen İnceleyebilir ve merak ettikleriniz için bize ulaşabilirsiniz.
  18.4.2022 13:01:43
 • IFRA Belgesi Danışmanlığı
  Koku verici maddelerde uluslararası standartlara uygun olunduğuna dair belgeler IFRA belgesi olarak adlandırılır. Bunlara esans uygunluk belgesi de denilmektedir.
  27.5.2022 10:31:30
 • Rüzgar Enerjisinden Elektrik Üretimi
  Havada yer alan kinetik enerjinin kurulacak olan rüzgar tribünleriyle elektrik akımına dönüşmesi "yenilenebilir enerji" kasamında oldukça önemlidir.
  21.3.2022 12:50:19

Ne Aramıştınız ?