Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 341 43 49
info@asandanismanlik.com

ISO 22483 Turizm ve İlgili Hizmetler Standardı Danışmanlık Hizmeti

ISO 22483 Turizm ve İlgili Hizmetler Standardı Danışmanlık Hizmeti
 

Günümüzde kurumlar açısından en önemli konulardan biri de standartlar, bu standartların gereksinimlerini karşılamak ve onlara uymaktır. Bu yüzden yayımlanan standartlar hakkında bilgili olmak ya da ilgili personelin bilgilenmesini sağlamak kurumun yöneticileri açısından önemli bir husustur. Standartlar ve standardizasyon ile ilgili olarak; yayımladığı standartların takip edilmesi gereken önemli teşkilatlardan birisi ise Uluslararası Standardizasyon Teşkilatı (International Organization for Standardization - ISO)‘dır. ISO ya da ISO’ya bağlı komiteler tarafından hazırlanan ve daha sonra yayımlanan birçok standart bulunmaktadır. ISO 22483 Standardı da bu standartlardan biridir.


ISO 22483 Standardı; 2020 yılının Nisan ayında, ISO/TC 228 Turizm ve İlgili Hizmetler isimli teknik komite tarafından hazırlanarak ISO tarafından yayımlanmış 29 sayfalık bir standarttır. Ayrıca bu standart; ISO 22483 Turizm ve İlgili Hizmetler – Oteller – Hizmet Gereksinimleri Standardı veya ISO 22483:2020 Turizm ve İlgili Hizmetler – Oteller – Hizmet Gereksinimleri Standardı olarak da adlandırılabilir. Bu standardın isminde geçen “Turizm ve ilgili hizmetler – Oteller” kelimelerinden de anlaşılacağı üzere bu standardın dokümanı; kaliteli hizmet sağlama açısından tüm oteller için ortak ve ulaşılabilir bir referans (kaynak) sağlamaktadır. Ayrıca bu dokümanın, dünyadaki farklı otel türleri, mevcut kategorizasyon sistemleri, iş/işletme modelleri, boyutları ve sunulan hizmetler ile birlikte misafirlerin ve küresel eğilimlerin (trendlerin) mevcut talepleri de göz önünde bulundurularak geliştirildiği söylenebilir.


ISO’ya üye olan 150’den fazla standart kuruluşu bulunmaktadır. ISO, bu kuruluşların dünya çapında bir federasyonu veya çatısı olarak adlandırılabilecek bir konumdadır. Bu durumda; bu standardın dokümanı ile ilgili herhangi bir geri besleme veya soru bu standardın dokümanını kullanan kullanıcının ulusal standart kuruluşuna yöneltilmelidir.


ISO 22483 Turizm ve İlgili Hizmetler Standardı Danışmanlık Hizmeti

Bir standardın belgesini veya sertifikasını almak için bazı denetimlere girmek ya da bazı şartları sağlamak gerekir. Bir standardın sertifikasını almak isteyen kurum, bu şartlar ve denetimler hakkında bilgi sahibi olursa bu şartları sağlamakta ve bu denetimlerden başarıyla geçmekte, bilgi sahibi olmayan bir kurum kadar zorlanmaz hatta belki hiç zorlanmaz. Çünkü bu kurum bilgi sahibi olursa, neye ne kadar ve nasıl hazırlanacağına dair fikir sahibi olur. Aynı şekilde; neyi nasıl ve ne zaman yapacağına dair fikir sahibi olur. Bu sayede daha planlı ve doğru bir şekilde çalışma yapabilir.


Yani bir sertifikasyon ya da belgelendirme işlemi öncesi danışmanlık hizmeti almanın ciddi manada faydası görülebilir. Ülkemizde, belgelendirme işlemleri ile ilgili olarak danışmanlık hizmeti veren firmalar bulunmaktadır. Belgelendirme yaptırmak isteyen kurumlar bu danışmanlık firmalarından hizmet alarak, belgelendirme için gerekli hazırlıkları daha uzmanca yapabilirler. ISO 22483 Turizm ve İlgili Hizmetler Standardı’nın belgesini almak isteyen kurumlar da aynı şekilde bu standart ile ilgili bir danışmanlık firması ile görüşerek, belgelendirme öncesi gerekli hazırlıkları uzmanca yapabilirler. Eğer, Turizm ve ilgili hizmetler standardı ile alakalı uygun bir danışmanlık firması bulunamazsa, bu durumda belgelendirme firmaları ile iletişime geçilip onlardan da belgelendirme öncesi bilgi alınabilir.


ISO 22483 Standardı Belgesi veya Sertifikasını Alma İle İlgili Hususlar

Ülkemizde yetkili firmalar tarafından belgelendirme veya sertifikasyon işlemleri yapılmaktadır. Bir standarda yönelik belgelendirme veya sertifikasyon işlemleri kapsamında genellikle ilgili kurum denetlenir. Bu denetlemelere hazırlıklı olmak ve denetlemelerden başarıyla geçmek kurumlar için önemli bir konudur. Çünkü eğer bir denetlemeden başarısız olunursa, bir dahaki denetleme için günlerce veya aylarca beklemek gibi bir durum ortaya çıkabilir. Bu da zaman kaybına ve dolayısıyla sermaye kaybına sebep olacaktır.

ISO 22483 Standardı’nın belgesini veya sertifikasını almak isteyen firma ya da kurumlar, bu konu hakkında yetkili firmayı bulmalı ve belgelendirme işlemlerine başlanması için başvuru/görüşme yapmalıdırlar. Belgelendirme kapsamında aşağıdaki üç aşama izlenebilir;

•    İlk Değerlendirme Aşaması: Belgelendirme isteyen kurumun, söz konusu standardın zorunlu gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığının kontrol edilmesi,


•    Dokümanların Hazırlanması Aşaması: ISO 22483 Standardı kapsamında olan prosedür ve denetimlerin geliştirilip geliştirilmediğinin kontrol edilmesi ve kurumun değerlendirmeye hazırlığının gözden geçirilmesi,


•    Belgenin Verilmesi Aşaması: İlk iki aşamada elde edilen bulguların değerlendirilmesi ve yapılan her türlü düzeltici işlem gözden geçirildikten sonra belgenin hazırlanması.
 

Güvenilir bir rehber olarak Aşan Danışmanlık size izlemeniz gereken en doğru yol haritasını çizecektir.

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp