Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

ISO 19443 - Nükleer Güvenlik Yönetim Sistemi Belgesi

ISO 19443 Nükleer Güvenlik Yönetim Sistemi, ISO 9001 kalite standardının nükleer enerji sektörü tedarik zincirindeki kuruluşlar için geliştirilmiş versiyonudur. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi (KYS) referans alınarak bu standart 2018’de yürürlüğe girmiş ve uygulamaya konulmuştur. Nükleer enerji sektöründe faaliyet gösteren firmalar, kalite yönetim sistemlerini ISO 19443 Nükleer Güvenlik Yönetim Sistemi Belgesi alarak sertifikalandırabilmektedir. KYS içerisinde bulunan birçok ilke, prosedür ve sürecin birebir uygulandığı ISO 19443 Nükleer Güvenlik Yönetim Sistemi uluslararası düzeyde geçerlidir. Özellikle güvenlikle ilgili konuların kritik önem arz ettiği nükleer enerji sektöründe ürün ve hizmet kalitesini doğrulamak isteyen kuruluşlar ISO 19443 Belgesi almalıdır. Standardın kapsamını öğrenmek ve belgelendirme süreçlerine ilişkin daha detaylı bilgi için Aşan Danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz.

ISO 19443 Nükleer Güvenlik Yönetim Sistemi Kapsamı

ISO 19443 standardının genel yapısı ISO 9001 ile büyük oranda aynıdır. KYS’ye ait temel bilgilerin ve ilkelerin aktarıldığı ve süreçlerin açıklandığı standart, ISO’nun Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) ile yürüttüğü iş birliği ve koordinasyon çerçevesinde geliştirilmiştir. IAEA’nın hazırladığı güvenlik standartları ISO 19443 Nükleer Güvenlik Yönetim Sistemi gibi standartlarla uluslararası bir çerçeveye dönüştürülmektedir.

ISO 19443 standardı, nükleer enerji ve güvenlik sektöründe yer alan kuruluşların ISO 9001 KYS’de bahsedilen hedeflere ulaşması için kullanılabilmektedir. Nükleer firmaları faaliyetlerindeki genel performansı artırmak, yürürlükte olan yasalara uygunluğu göstermek, müşteri memnuniyetini artırmak, kaliteyle ilgili risk ve fırsatları değerlendirmek için bu standardı kullanabilir. ISO 19443, KYS’nin müşteri odaklılık, süreç yaklaşımı, liderlik, katılım, sürekli iyileştirme vb gibi ilkeleriyle uyumludur. Bu sistemi uygulayan kuruluşlar nükleer enerji konusunda bir güvenlik kültürü inşa edebilmekte, nükleer güvenlik açısından önem arz eden konuları belirleyebilmekte ve kalite gereksinimlerini uygulayabilmektedir.

ISO 19443 Nükleer Güvenlik Yönetim Sistemi, ITNS olarak ifade edilen ve nükleer güvenlik açısından önemli olan ürün ve hizmetleri üreten, geliştiren, tedarik eden ve satan tüm kuruluşlar tarafından uygulanabilmektedir. Bu sistem, yapısı ve doğası itibariyle güvenliğin ön planda olduğu nükleer enerji sektörü için uluslararası düzeyde tanınan en temel standartlardan biridir. Standarda ilişkin daha detaylı bilgi almak; eğitim, danışmanlık ve belgelendirme süreçlerini öğrenmek için Aşan Danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz.

ISO 19443 - Nükleer Güvenlik Yönetim Sistemi Belgesi


ISO 19443 Nükleer Güvenlik Yönetim Sistemi Belgesi


ISO 19443 Belgesi almak isteyen nükleer enerji firmalarının takip etmesi gereken adımlar, diğer ISO yönetim sistemleriyle büyük oranda aynıdır. Belgelendirme sürecini şöyle özetleyebiliriz:

* ISO 19443 Nükleer Güvenlik Yönetim Sistemi konusunda temel bilgilendirme eğitimleri almak
* Standardın gerekliliklerini karşılayan bir yönetim sistemi kurmak ve devreye almak
* Pilot uygulamalar yapmak ve iç denetimler yoluyla eksiklikleri tespit etmek ve gidermek
* Akredite belgelendirme kuruşuşlarına başvuru yapmak
* Belgelendirme kuruluşu yetkilileriyle bir araya gelerek süreci haritalamak ve bir sertifikasyon planı oluşturmak
* Kuruluş tarafından talep edilen bilgi ve belgelerin dokümante edilerek sunulması
* Bağımsız denetçilerin işletme sahalarını yerinde ziyaret etmesi ve denetlemesi
* Denetim raporunun hazırlanması ve raporda belirtilen uygunsuzluklar için düzeltici ve önleyici faaliyet planının oluşturulması
* Sürecin tamamlanmasının ardından ISO 19443 Belgesi’nin düzenlenmesi
* Devam eden dönemlerde gözetim denetimlerinin düzenlenmesi ve sistemin uygunluğunun devam ettiğinin doğrulanması
 

ISO 19443 Belgesinin Faydaları


ISO 19443 Nükleer Güvenlik Yönetim Sistemi Belgesi kuruluşlara şu faydaları sağlamaktadır:

* Nükleer güvenlik bilincinin ve kültürünün oluşturulması
* Müşteri memnuniyetinin ve güvenliğinin sağlanması
* Nükleer enerji sektörüne ilişkin temel güvenlik gereksinimlerinin karşılanarak süreçlerin uyumlaştırılması
* Etkin bir kalite yönetim sistemi ile ürün ve hizmet kalitesinin sürekli olarak takip edildiğinin ve iyileştirildiğinin doğrulanması
* Nükleer enerjiyle ilgili yasalara daha hızlı ve kolay bir şekilde uyum sağlanması
* Piyasadaki rekabet avantajını artırılması ve kurumsal prestijin geliştirilmesi

Aşan Danışmanlık, ISO belgelendirme, eğitim ve danışmanlık konularında uzman kadrosuyla ISO 19443 Belgesi alma sürecini hızlı, kolay ve uygun maliyetli hale getirmektedir. Danışmanlık çözümlerimizle ilgili daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL

ISO Belgelendirme

Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp