Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

Güneş Enerjisi Sistemleri ve Sürdürülebilirlik

Güneş Enerjisi Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?  ve daha fazlası hakkında bilgi edinmek için Aşan Danışmanlık firmasının sizler için hazırladığı bu web sayfa içeriğini inceleyebilirsiniz.

GÜNEŞ ENERJİSİ NEDİR?

Dünya üzerinde hızla artan nüfus ve sanayileşme durumlarının sonucunda enerji ihtiyacı her geçen gün daha fazla olmaktadır.  Artan enerji maliyetleri kıt kaynaklardan firmaların sürdürülebilir sistemine geçişini hızlandırmıştır. Fosil olan yakıtlardaki sınırlılık ve bu yakıtlarında yakımı ile meydana gelen tahribatların dünyamıza verdiği zararlar ve yaşam standartlarımızdaki düşüşe neden olması nedeniyle daha temiz kaynak arayışları, özellikle son senelerde çok daha popüler olmuştur.

Kaynağını güneşten alan enerjinin elektrik yada termal enerji biçiminde kullanılabilmesi için elde edilmiş olan güneş enerjisi sayesinde karbon salınımına sebebiye verilmemektedir. Yenilenebilir enerjiler arasında en çok tercih edilen ve kullanımı yaygın olan güneş enerjileri sürdürülebilir bir dünya için oldukça önemlidir.

Güneşten dünyamıza ulaşan ışınların bazı özel teknolojiler sayesinde elektrik enerjisine dönüşmesi mümkündür. Dünya üzerinde en fazla elde edilebilecek ve en temiz olan yöntemdir. Güneş enerjisi üretmek için çevre kirliliği oluşmaz, gürültüye gerek kalmaz. Bu enerji türü yenilenebilir ve sürdürülebilir olması nedeni ile bir çok ülkede yaygındır. Güneş enerjisinin panellerinin kurulum maliyetleri her geçen gün azalmaktadır. Firmaların ve bireysel kullanım açısından güneş enerji sistemleri daha da yaygın bir hale gelmelidir.

GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMLERİNİN ÇALIŞMA PRENSİBİ

Bu sistemlerdeki çalışma mantığından bahsedecek olursak yalnızca gündüz vakitlerinde güneşin ışın kaynaklarından yararlanılır. Yer yüzüne ulaşan tüm güneş parçacıkları bir çok noktayı beslemektedir. Kurulacak olan güneş panellerinde fotovolkanik etki olarak adlandırılmış bir enerji yer alır ve bu enerji paneller aracılığıyla elektriğe dönüştürülür. Güneş enerjisinden bir çok alanda yararlanma durumu vardır.

Güneş enerji panellerinde hücreler, çerçeve, camdan muhafaza bölümü, panelle elektriğin aktarımı için doğrusal akım ve alternatif akım kabloları yer alır. Sistem güneşten gelen ışığın emilmesi ile kullanılabilir bir elektriğin oluşabilmesi için harekete geçer. Panelde yer alan silikon hücrelerin içindeki elektronların harekete geçmesi ile elektrik akımı başlayacaktır.

Güneş panellerinde 3 ana ölçek yer alır bunlar mesken aboneleri yani bireysel ev kullanıcıları, ticarethane ve sanayi alanındaki işletme abonelikleri ve arazi abonelikleridir. Konut tipi olan mesken aboneleri kategorisindeki paneller genellikle yapıların çatı kısımlarında montajı yapılan uygulamalardır. Ticari ve sanayi tipi uygulamalarında ise daha büyük ölçekte kurulumlar yapılır.

GÜNEŞ ENERJİSİNİN AVANTAJLARI

Yalnızca enerjiyi kullananlara değil, tüm insalığa fayda saglar. Nitekim güneş enerjisinin sunduğu bu kaynak sayesinde bol ve yenilenebilir bir enerjiye sahip olunacaktır. Sınırsız bir kaynak olan güneş ile temiz bir enerji elde ederiz. Bu enerjinin elde edilmesi sırasında hiçbir çevre kirliliği sebebiyeti verilmemektedir. Güneş enerjisi elde edilmek istenirken atıkların, kirli gazların salınımları da olmaz. Sürdürülebilir bir yaşam için güneş enerjisi önemlidir. Kullanımı bakımından da kolaydır. Güneş enerjisi panelleri kurulumunun ardndan kısa süre içerisinde bütçenizi korumuş olacaksınız. Yenilenebilir bir enerji kaynağı olması en önemli özelliğidir.

Bu sistemler bulutlu havalarda, soğuk günlerde, yağmurlu havalarda da elektrik üretebilmektedir. Çalışmaya her daim devam eden bu sistemler doğrudan güneş ışığını aldığı zaman en efektif ve etkili çalışmayı sağlayacaktır.

GELECEK GÜNEŞ ENERJİSİNDE!

Küresel anlamda tüketilen enerjinin sadece %1,5 lik kısmı bu enerji sistemi ile karşılanmaktadır. Güneş enerjisi teknolojisinin gelişmesi ve yatırımların hızlı bir şekilde kendini çıkarması ile firmaların, markaların ve ülkelerin güneş enerji panellerine talepleri artış eğilimindedir. Güneşin bol olan ışığının kullanımı daha yaygın bir hal alacaktır. 2017 senesinde yayınlanan bir raporda güneş enerjisi sektörü hızla büyümektedir. Güneş dünyamızın en önemli güç kaynağıdır. Kolay ulaşılabilir ve yenilenebilir olması nedeni ile güneş çekici bir hal almıştır.

Sizlerde kurumsal sürdürülebilirlik için en önemli kaynakların başında gelen yenilenebilir enerjiler arasında lider konumda olan güneş enerjisini tercih etmelisiniz.

Küresel ısınma & sürdürülebilirlik ve yenilenebilir enerji alanında merak ettiğiniz sorunlar ve işletmenizin ihtiyaç duyduğu belgelendirme talepleri için Aşan Danışmanlık firmasına sitede yer alan canlı destek hattı üzerinden ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • Tedarik Zinciri Nedir?
  ISO 28000 Tedarik Zinciri Güvenliği Yönetim Sistemi kapsamında Tedarik Zinciri Nedir? konusunu ele aldığımız bu içeriğimizde bir çok detay sizlerle paylaşıldı.
  5.9.2022 13:51:32
 • 17021 Belgelendirme Akreditasyonu Danışmanlık
  ISO 17021, kuruluşların yönetim sistemlerini belgelendirme hizmetini veren kuruluşlar için hazırlanmış çok geniş çaplı bir standarttır. Toplamda yedi standarttan oluşmaktadır ve her bir bölümü belgelendirme akreditasyonun farklı bir kı
  8.11.2022 14:23:44
 • ISO 28000 Tedarik Zinciri Güvenliği Yönetim Sistemi Belgelendirme
  ISO 28000 Tedarik Zinciri Güvenliği Yönetim Sistemi Belgelendirme hizmetlerinde en hızlı süreçlerden geçmenizi sağlıyor ve Aşan Danışmanlık kalitesi ile sizlere hizmetleri ulaştırıyoruz.
  20.2.2023 13:42:14
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?