Teklif Formu
0212 438 04 76
0541 341 84 14
info@asandanismanlik.com

GRS Belgesi

Tekstil sektöründe geri dönüşüm sonucu üretilen ürünler için verilen GRS belgesi için firmamıza danışabilirsiniz. Küresel Geri Dönüşüm Standartları (Global Recycled Standart) adı verilen bu belge geri dönüşüm sonucu elde edilen ürünler için verilmektedir. Siz de bu sektörde yer alarak geri dönüşüm sonucu üretilen ürünlerinizi sertifikalandırmak istiyorsanız bizden destek alabilirsiniz. Firmamıza yapacağınız başvuru sonrasında uzmanlarımız en kısa zamanda gerekli çalışmalara başlayarak sizlere bire bir destek verecektir. İlgili süreç sonucunda ürünleriniz için ihtiyaç duyduğunuz belgeyi alarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Gönüllülük esasına dayalı olarak oluşturulmuş bu standartlar uluslararası geçerliliğe sahiptir. Böylece geri dönüşüm sonucu üretilen tekstil ürünlerinizi uluslararası piyasada rahatlıkla pazara sürebilirsiniz.

Aşan Danışmanlık ile yola çıkarak en iyi teklifleri alabilir, en uygun fiyatlardan belgelendirme sonucuna ulaşmış olursunuz. İşinde uzman danışmanlarımız ile tüm Türkiye’de sizlerin hizmetindeyiz.

Textile Exchange Nedir?


Textile Exchange, 1.7 trilyon dolarlık bir sektörün yarattığı olumsuz çevresel ve sosyal sonuçları en aza indirgemek ve hatta tersine çevirmenin en iyi yolunu bulmak için tekstil tedarik zincirinin tüm sektörleriyle yakından çalışan küresel kar amacı gütmeyen bir organizasyondur.
 

GRS’nin Hedefleri Nelerdir?


GRS´nin temelde amacı, geri dönüştürülmüş malzemelerin ürünlerde kullanımını artırmak ve üretiminden kaynaklanan zararı azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmaktır. Bu amaç doğrultusunda aşağıdaki önemli noktalara dikkat edilmektedir:

• Geri dönüşümlü ürün tanımının çoklu uygulamalar arasına yayılması.
• Geri dönüşümlü girdi malzemelerinin izlenmesi ve takibi.
• Sektördeki güncel bilgilerin ve gelişmelerin müşterilere (hem marka hem de tüketici) iletilmesi.
• Üretim proseslerinin insan ve çevre üzerindeki zararlı etkilerinin azaltılması.
• Nihai üründeki malzemelerin gerçekten geri dönüştürülebilir ve daha fazla sürdürülebilir şekilde işlendiğine dair bir güvencenin sağlanması.
• Geri dönüşümlü malzemelerin kullanımında ve kalite konularıyla ilgili inovasyonun teşvik edilmesi.
 

GRS Belgesi Nedir ve Neden Önemlidir?


GRS sertifikasyonu; sürdürülebilirlik, çevre, enerji tasarrufu, enerjinin etkin kullanımı, maliyetlerin düşürülmesi gibi konuların oldukça önemli bir hale geldiği ve bu konuların artık küresel olarak tartışılmaya başlandığı günümüzde oldukça gerekli bir süreçtir. Bunun yanında GRS, kapsadığı sektörlerde faaliyet gösteren firmaların rekabet gücünü artırması adına mutlaka sahip olunması gereken bir sertifikadır. Bu sertifikayı almak için izlenen yolda profesyonel bir iş ortağı edinmek adına GRS danışmanlığı da önem kazanmaktadır. Zira GRS danışmanlığı veren firmalar, GRS ile ilgili bütün süreçlere hakim olmakta ve bu sertifikaya sahip olmak isteyen firmaların doğru bir strateji izlemesini sağlamaktadır. GRS danışmanlığı olmadan bu sertifikasyon sürecine dahil olmak isteyen firmaların hem zaman hem de maliyet açısından ciddi zararlara uğraması söz konusudur.

GRS sertifikasına sahip olmak veya öncesinde bilgi almak için firmamıza başvuruda bulunabilirsiniz. Sektörün tamamına hakim oldukça bilgili ve tecrübeli danışmanlarımız sizlere bu konuda yardımcı olacaktır. Gerek aklınıza takılan sorulara cevap gerekse başvuru yaparak ilgili süreç konusunda destek talep edebilirsiniz. İşletmeniz için alacağınız bu belge sayesinde hem ulusal hem de uluslararası pazarda payınızı yükseltebilirsiniz. Şirket imajını ve kurumsallığınızı artırarak müşterilerinize kalite ve güven aşılayabilirsiniz. GRS sertifikası faydaları olarak şunlardan bahsetmek mümkündür:

•    Etkin kaynak kullanımı, maliyet azaltma,
•    Çevreye duyarlı üretim,
•    Üretim girdilerinin izlenmesi ve takibi,
•    Diğer standartlarla uyum,
•    Diğer uygulamalarla uyum,
•    Hedef kitle tarafından tercih edilebilirliği artırma gibi hususlarda bu belgenin faydalarından söz edebiliriz.

GRS Belgesi

Bilindiği üzere her ürünün tamamen geri dönüştürülmesi mümkün olmayabiliyor. Bazılarında geri dönüşüm hiç yapılamazken bazılarında ise tamamına yakını veya kısmen geri dönüştürülebilmesi söz konusu olmaktadır. GRS sertifikasında söz konusu geri dönüşüm oranının en az %20 olması yeterli olmaktadır. Bu oranı sağlayan geri dönüşümle elde edilen ürün için işleme, üretme, paketleme, etiketleme ve dağıtım ile ilgili tüm süreçler söz konusudur. Sonraları içeriği geliştirilen bu belge artık tekstille sınırlı kalmayıp plastik, cam, ambalaj, kağıt gibi ürünler için de kullanılabilmektedir. Tüm standartların içerisinde çevre ve atık yönetiminin yanı sıra iş sağlığı ve güvenliği kriterleri de yer almaktadır. Bu açıdan bakıldığında oldukça kapsamlı ve uygulanabilir koşullardan oluşmaktadır.

 

GRS Danışmanlığı İle GRS Sertifikası Nasıl Alınır?


GRS danışmanlığı alınarak bu sertifikayı vermeye yetkisi olan bir kuruma başvuru yapıldıktan sonra bir dizi işlemin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu adımlar, GRS danışmanlığı ve sertifikasyon hizmeti veren firmalara bağlı olarak değişebilmekle beraber ana hatlarıyla şöyle özetlenebilir:

• Başvuru, sözleşme, ödeme işlemlerinin gerçekleştirilmesi
• GRS ile ilgili firma bünyesinde ilk kontrol ve sertifika denetlemelerine hazırlık; ilk denetlemeden önce başvuru sahibi firmaya şu belgeler gönderilmektedir:

1. GRS Standardı hakkında bilgilendirme yazısı.
2. Standart / Manuel ve uygulama kılavuzu.
3. Süreç ile ilgili diğer dokümanlar:

• Denetim kontrol listeleri, tedarikçilerin ve taşeronların listesini içeren denetim raporu.
• GRS danışmanlığı alarak sertifika başvurusu yapan firma, bu belgeleri tamamen ya da kısmen doldurmakta ve işletme lisansları, politikalar ve prosedürler, tedarikçi sertifikaları vb. gibi evrakları sertifikayı verecek kuruma beyan etmek üzere hazır hale getirmektedir.
• Daha sonra başvuru sahibi firma bünyesinde denetim gerçekleştirilmektedir. Bu denetim planı da yine GRS danışmanlığı ve sertifikasyon hizmeti sağlayan kurumlara bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Fakat genel anlamda şu adımlar takip edilmektedir:

1. Açılış toplantısı.
2. Denetimin yapılması.
3. Denetim raporu ve bulguların hazırlanması.
4. Kapanış toplantısı.

• Denetimin tamamlanmasının ardından, bulguları ayrıntılandıran bir rapor hazırlanmaktadır. Uygunsuzlukların veya (varsa) bulguların kapatılması durumunda başvuru sahibi firmaya sertifika verilmektedir.
 

GRS Danışmanlığı Almanın Firmalara Sağladığı Yararlar


GRS sertifikası almak
için yukarıdaki adımlarda da görüldüğü üzere birçok önemli detay yer almaktadır. Bu adımların neler olduğu ve süreç içerisinde meydana gelecek olumlu ve olumsuz gelişmelerde nasıl bir yol izlenmesi gerektiği hakkında başvuru sahibi firmanın bilgi sahibi olabilmesi çok zordur. Bu nedenle, GRS sertifikasyon sürecini GRS danışmanlığı ile izleyip tamamlamak her zaman önerilen bir stratejidir. Öte yandan, bu sertifika firmalara verildikten sonra yıllık olarak yeniden denetlemeler gerçekleştirilmektedir. Eğer bu süreçte GRS danışmanlığı sağlayan bir iş ortağı ile anlaşma sağlanırsa, GRS sertifikası ilk alındıktan sonraki süreçler de yine kolay bir şekilde atlatılmaktadır. Bu bağlamda, GRS’nin firma bünyesinde gerektirdiği bütün koşullar en kısa sürede sağlanabilmekte ve firma çalışanları üzerinde bir farkındalık yaratılması mümkün olabilmektedir. GRS danışmanlığı veren kurum, büyük oranda bu alanlarda farklı konularda da danışmanlık hizmeti sağlayabildiği için ilerleyen süreçlerde de yine farklı iş ortaklıkları da kurulabilecektir.

GRS sertifikası almak için başvuruda bulunduğunuzda uzman danışmanlarımız sizlere detaylı bilgilendirme ve gereken desteği profesyonel bir yaklaşımla sunmaktadır. Özellikle bu konulara yabancı iseniz veya detaylı bilgi sahibi değilseniz öncelikle genel bir bilgilendirme yaparak konuya dair fikir sahibi olmanızı sağlamaktadır. Ardından kafanıza takılan tüm sorular dair ilgili sertifika ve belgelendirme sürecine dair tüm detayları sorarak öğrenebilirsiniz. GRS belgesi almak için karar verdiğinizde firmamıza başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Başvurunuzun ardından bir dizi adımlardan oluşan süreç sizleri bekliyor olacak. Bu süreç boyunca;

•    Başvuru ve teklif talep sözleşmesi,
•    Mevcut durum analizi,
•    Tedarik gereksinimleri ve değerlendirilmesi,
•    Üretim gereklilikleri,
•    Saha analizi,
•    Sosyal, çevresel ve kimyasal gereklilikler,
•    İzlenebilirlik,
•    Denetim adımları büyük bir titizlikle yürütülmektedir.

Yılların tecrübeli danışmanları ve denetçilerinden oluşan ekibimiz ile ihtiyaç duyduğunuz GRS sertifikasını çok rahat ve hızlı bir şekilde temin ederek işletmenize kazandırabilirsiniz.  İlgili süreç sonunda işletmenizin daha prestijli ve güvenilir bir konuma yükselmesini sağlayarak daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra rekabetçi gücünüzü artırmak ve ticari hacminizi genişletmek için firmamıza başvurmanız yeterlidir.

Biz Aşan Danışmanlık olarak tüm Türkiye’de hizmetteyiz. Uzmanlarımız ile gelen talepleri değerlendirmekte ve işletmeleri ihtiyacı olan bu tekstil sertifikalarını almak için hazırlamaktayız.

Daha fazla bilgi ve detay için sitemizdeki numaramızı aramanız, whatsapp hattımıza yazmanız veya kurumsal INSTAGRAM hesabımızdan bize yazmanız yeterli olacaktır.

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp