Teklif Formu
0212 438 04 76
0541 341 84 14
info@asandanismanlik.com

GMO Free (GDO İçermez) Belgesi

GMO Free Belgesi, bir gıda ürününün içerisinde Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) bulunmadığını göstermektedir. Günümüzde mısır, pamuk, soya, patates, şeker pancarı, kanola vb gibi birçok ürünün GDO’lu olma ihtimali oldukça yüksektir. Bu ürünlerin genetik yapısı laboratuvar ortamında yapılan birtakım çalışmalarla değiştirilebilmekte; çeşitli bakteri, virüs vb gibi organizmalar kullanılarak farklılaştırılabilmektedir. Bu çalışmalar ürünün raf ömrü uzatılabilmekte, tazeliği artırılabilmekte ve görüntüsü iyileştirilebilmektedir. Fakat bu tür değişiklikler ürünü sağlıklı olmaktan çıkarmakta ve tüketici sağlığını kısa ve/veya uzun vadede tehlikeye atmaktadır. Bu nedenle, hem tüketici sağlığını korumak hem de ürünlerin piyasaya arz koşullarını düzenlemek amacıyla GMO Free Belgesi çalışmaları yapılmaktadır. Onaylı laboratuvarlarda yapılan çalışmalarla test edilen ve akredite belgelendirme kuruluşlarıyla doğrulanan ürünler GMO Free Belgesi alabilmektedir. GDO’suz Ürün Belgesi ile ilgili tüm sorularınızı Aşan Danışmanlık’a sorabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

GDO Free (GDO İçermez) Belgesi Kapsamı


GDO Free Belgesi ile ilgili çalışmalar gıda ürünlerinin tohumlamadan başlayarak hasat etme, nakliye ve lojistik, depolama, işleme, paketleme ve etiketleme, satış vb gibi süreçlerin tamamını kapsamaktadır. Bu süreçlerin tamamında gıda güvenliği yönetimi, kalite güvence, ürün doğrulama vb gibi konulardaki gereksinimler takip edilmektedir. Doğrulama, belgelendirme ve etiketleme konusunda uluslararası standartlar ve yönetmelikler mevcuttur. 2001/18/EC sayılı direktif, 1830/2003, 1829/2003 ve 1946/2003 sayılı regülasyonlar, GDO’lu ürünlere ilişkin kısıtlamaları ve gereksinimleri tanımlamaktadır. Bu düzenlemeler doğrultusunda GMO Free Belgesi alan firmalar yıllık gözetim denetimlerinden geçerek yönetmeliklere uygunlukları takip edilmektedir. Belgelendirmenin hangi yönetmelikler ve standartlar doğrultusunda yapıldığını ve sertifikasyon aşamalarında hangi standartların referans alındığını Aşan Danışmanlık’tan öğrenebilirsiniz.
 

GDO Free Belgesi Faydaları


GDO’lar günümüz gıda sektöründe ürünlerin ömrünü uzatmak ve birim zamanda daha fazla ürün hasat etmek için kullanılmaktadır. Fakat GDO’lu ürünler tüketici sağlığını olumsuz etkilediğinden ilerleyen zamanlarda GDO’lu ürünü tüketen kişilerde veya sonraki jenerasyonlarda çeşitli hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bu durum kamu sağlığını derinden etkilediğinden GDO’lu ürünlerin kullanımında kısıtlamalar yapılması ve gıda üreticilerinin GDO kullanımından kaçınması gerekmektedir. GMO Free Belgesi, ürünlerin GDO içermediğini gösterdiğinden gerekli tüketicileri bilgilendirmek gerekse piyasa gözetimi yapmak açısından son derece önemlidir. GDO’suz ürün belgesi kamu sağlığının korunmasına, gıda üreticilerin GDO’suz bileşen kullanmaya teşvik edilmesine katkı da bulunmaktadır.

 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp