Teklif Formu
0212 438 04 76
0541 341 84 14
info@asandanismanlik.com

Gluten Free Sertifikası

Gluten Free Sertifikası, gıda ürünlerinin içerisinde gluten maddesi olmadığı gösteren bir belgedir. Buğday unuyla yapılan birçok gıda ürününde bulunan gluten, insanların sindirim sistemini olumsuz etkileyebilmekte ve çeşitli hastalıklara ve sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle, gluten hassasiyeti bulunan insanların içerisinde gluten olmayan gıdaları tüketmesi tavsiye edilmektedir. Piyasada birçok ürün glutensiz olarak satılsa da tüketicilerin bunu tespit etmesi ve doğrulaması neredeyse imkansızdır. Sadece akredite belgelendirme kuruluşları aracılığıyla alınan Gluten Free Sertifikası tüketicilere güven vermektedir. Başta ekmek olmak üzere çeşitli hamur ürünleri, makarna, bulgur, irmik, bazı pasta ve kek türleri, sosa sosu, cips, nişasta, terayağ vb gibi gıdaların üreticileri Gluten Free Sertifikası alabilmektedir.

Gluten Free Sertifikası Nasıl Alınır?


Bağımsız üçüncü taraf belgelendirme kuruluşları aracılığıyla sağlanan Gluten-Free, Glutensiz, Gluten İçermez, Non-Gluten vb gibi ürün etiketleri bir dizi kontrol ve denetim süreci sonunda düzenlenmektedir. Sertifikasyon aşamasında gıda üretim tesisleri, üretim prosedürleri, dokümantasyon sistemi, kalite kontrol çalışmaları vb incelenmektedir. Ayrıca, üreticden talep edilen gıda örneklerinin içerikleri onaylı laboratuvarlada analiz edilmektedir. Gıda içeriği ve üretim süreci Gluten-Free kriterlerini karşılıyorsa sertifikasyon gerçekleşebilmektedir. Belgelendirme süreci ile ilgili daha detaylı bilgi için Aşan Danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz.

Gluten-Free Belgesi için uluslararası düzeyde geçerli bazı sertifika programlarının ve standartlarının kriterleri takip edilmektedir. Özellikle;

* Glutensiz Ürün Belgelendirme Kuruluşu’nun (GFCO) geliştirdiği standartlar,

* TS EN ISO 21415-1 Buğday ve buğday unu - Gluten içeriği standartları,

* ISO tarafından oluşturulan NSO-NAP 12 Gluten Free Standardı ve

* BRGCS´nin (İngiliz Perakendeciler Birliği Küresel Standartları) Glutensiz Sertifikasyon Programı (GFCP) bu konuda en tanınan sertifikasyon çerçevelerinden biridir.
 

Gluten Free Belgesinin Faydaları


Tükettiğimiz birçok gıdada bulunan glutene karşı alerjisi olan insanlarda çok çeşitli hastalıklar görülebilmektedir. Özellikle daha çocukluk yaşlarında ortaya çıkan çölyak hastalığının temel sebei gluten tüketimidir. Bu hastalık gelişim geriliği, kemik erimesi, kısırlık vb gibi büyük sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra gluten intoleransı olan kişilerde gluten tüketiminden ötürü düşük tansiyon, anemi, depresyon, kas ve eklem ağrıları, kabızlık, huzursuz bağırsak sendromu vb gibi sağlık sorunları görülebilmektedir. Halk arasında oldukça yaygın olan gluten hassasiyetinden ötürü birçok insan glutensiz gıda ürünlerini tüketmeye çalışmaktadır.

Gluten Free Belgesi, glutensiz ürünlere erişimi kolaylaştırdığından tüketici sağlığı için son derece önemlidir. Gluten-Free etiketli ürünler ile tüketiciler doğru bilgilendirilmekte ve yönlendirilmektedir. Bunun yanı sıra tıp dünyasında bu konuyla ilgili farkındalık da artmaktadır. Glutensiz sertifikasyon programları ile gluten içermeyen ürün portföyü de genişlemektedir. Bağımsız, tarafsız, güvenilir üçüncü taraf denetimlerin sonucunda verilen bu etiket piyasa gözetimini de kolaylaştırmaktadır. Gluten-Free etiketi ve sertifikasyon süreci ile ilgili daha detaylı bilgi için Aşan Danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz.

 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp