Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

Global Organik Tekstil Standardı (GOTS)

Aşan Danışmanlık olarak sizlere ihtiyacınız olan GOTS belgesi ile ilgili tüm detayları bu sayfa içeriğinde aktardık. Aklınıza takılan her türlü soru için uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

GOTS Standardı tüketici bakımından yeterli güveni elde edebilmek için, ürünlerin hammaddelerinin hasat döneminden başlayarak, sosyal sorumlulukları, çevre sorumlulukları kapsamında ilk baştan en sona kadar olan sürecin organik statüsünün garanti altında olması amacı ve bu ürünlerin Dünya çapında tanınabilir olabilmesi amacı ile GOTS kapsamındaki yetkinliği oldukça yüksektir. Uluslararası firmalar tarafından geliştirilmiş olan bu sistemde; organik liflerden yapılacak olan tekstil ürünlerinin işleme standartları yer alır.

GOTS´un asıl amacı üreti zinciri faaliyetlerince toplumsal açı ve çevre bakımından tüketicilere güvenilir ürün olduğunun teminatının verilebilmesidir. Ham olan elyafların üretimleriyle iplikler, dokuma örme işlemleri, boya aşamaları, terbiye süreci vb.. bir çok alandaki üretim aşamalarını ve ticari faaliyetlerini kapsamaktadır.

Global Organik Tekstil Standardı ile ürünlerin sertifikasyon işlemleri ile halka açık olan veritabanı türündeki bilgilere erişimlerin sağlanması birer gerekliliktir. GOTS ile alakalı olan bir çok detaya ve içeriğe Aşan Danışmanlık firmamızın web sitesinde yer alan içerik arama kısmından erişmeniz mümkündür. Bu alanda tecrübe sahibi uzmanlarımız ile Türkiye´nin her ilinde hizmetlerimizi tekstil firmalarına verebilmekteyiz. Ekolojik ve sosyal sorumluluk kapsamlarında GOTS belgesi almak isteyen herkesin ilk durağı olmaktayız.

GLOBAL ORGANİK TEKSTİL STANDARDI (GOTS)GOTS´da izlenebilirlik hususu önemlidir. Sosyal şartların, çevresel şartların, boyalı kimyasalların, onaylı boyaların, kimyasal ürünlerin ve bu üretimlerde kullanılacak olan tüm aksesuarların  izlenebilir olması önem taşımaktadır. GOTS standardında en az %70 seviyede organik elyaf yani pamuk, yün, ipek veya keten malzemeye ve ayrıca maksiumum da %10 sentetik rejenere elyaf kullanımına izin verilebilmektedir. Bu kapsamda yer alan tüm ürün gruplarında yalnızca spor giyim ürün grubu ve çorap grupları için ufak bir istisna durumu vardır. Bu istisna durumunu öğrenmek ister misiniz? Eğer ürettiğiniz ürün tekstil alaında spor giyim ve çorap grubu dahilindeyse Aşan Danışmanlığı arayabilirsiniz..

Dünya üzerinde oluşan ve hergeçen  gün talebin arttığı organik lifler ile alakalı yüksek standartların oluşumu meydana gelmiş ve firmaların, üretici markaların bu kapsamda organik liflerden oluşturdukları ürünlerini Dünya üzerinde rahat bir şekilde dolaşıma sokabilmesine imkan ve olanak sağlayan GOTS belgesi meydana gelmiştir. Bu belgede tekstil ürünlerinizin organik statülerini belirleyebilir ve bunları garanti altına alabilirsiniz. Dünya üzerinde hemen her ülkede satılabilecek ürünlere sahip olmak ve bu ürünler için gereklilikleri tamamlamak isteyenlerin tamamına GOTS DANIŞMANLIĞI hizmetini vermekteyiz. Gots danışmanlık konumuzu incelediniz mi?

GOTS Standardı Kriterleri Nelerdir?GOTS Sertifikalandırma programlarına dahil olabilmek için öncelikli olarak aşağıda yer alan bazı standart kriterlerine uygun olmanız gerekir;

* Bu standarda dahil olabilmek için tüm çalışan personelinizin haklarınız korumanız önemlidir. Aynı zamanda firmanızda çocuk işçi çalıştırmamanız gerekir.
* Bir çok standartta olduğu gibi GOTS´da da özgür iş seçimlerinin olması ve işletmede sağlıklı çalışma ortamlarının bulunuyor olması önem taşımaktadır.
* Tekstil ürünlerinde kullanılacak olan boya ürünleri ve bunların yardımcı ekipmanlarında yer alacak olan tüm girdilerin bazı çevresel & toksikolojik kriterlerini yerine getirmesi gerekmektedir.
* İşletmede ıslak işleme üniteleri bulunuyorsa bunların atık su arıtma tesisi olmalıdır. Bu atık sulama tesislerinde yer alan tüm detaylar sosyal kriterlere uygun olmak zorundadır.
* Bir çok belgelendirme kriterinde olduğu gibi GOTS´da da izlenebilirlik önemlidir. Sosyal şartların yerine getirilebiliyor olması, çevresel şartların yerine getirilebiliyor olması, kimyasal ve aksesuarlar için izlenebilirlik oldukça önemlidir.
* Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Global Organik Tekstil Standardına dahil olacak olan ürünlerin en az %70 miktarında organik elyaf ve en fazla %10 miktarında sentetik rejenere içermesi mümkündür.
* İşletmelerin tamamının GOTS´a dahil olarak bu belgeye sahip olabilmesi için yazılı ve çevresel olarak politikalara sahip olması gerekmektedir.
* Firma tesislerine yapılacak olan ziyaretlerde işleme & depolama gibi sistemlerin değerlendirilmesi ile ayırma & tanımlama sistemlerinin değerlendirilmesi önemlidir. Organik anlamda bütünlük sağlanması için riskli alanların tamamının belirlenmiş olması gerekir.
* Firmaların tüm kayıtları ve faturalarının saklanması ile beraber organik anlamdaki yapı tüm bu sertifikalarda, faturalarda, depo defterlerinde yer almak zorundadır.

GOTS Danışmanlık hizmetimiz ile sizleri tüm gerekliliklere hazır bir  hale getirecek ve kısa süre içerisinde belge sahibi olmanızı sağlayacağız.

Bu ve bunun gibi bir çok kriter bulunmaktadır. Uzmanlarımızdan danışmanlık desteği alarak tüm sürece hazır olabilirsiniz.

Global Organik Tekstil Sertifikası Nerede Bulunur?Global Organik Tekstil Sertifikası ile ilgili tüm bilgilendirme detayları ürünün hammaddesinde, yarı mamulünde ve mamül ürünlerinde etiketlenmek zorundadır. Üretim firmasına ulaşacak olan koli üstlerinde gots etiketinin yer alması, üretecek firmalara ulaşacak olan iplik bobininde gots etikeri, bu ürünlerin çuvallarında gots etkiletleri vb.. alanların tamamında olmalıdır.

Sizlerde ihtiyacınız olan GOTS SERTİFİKASI için Aşan Danışmanlığı arayabilir ve alanında uzman danışmanlardan hizmet alabilirsiniz.

Daha fazla bilgi ve hizmet ile alakalı tekliflerimizi öğrenmek isterseniz hemen bizi arayabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • Yakıt Peleti ve Briket İhracatı Belgeleri
  Yakıt Peleti ve Briket İhracatı Belgeleri konusunda ihtiyacınız olan belgeleri bilmiyor musunuz? İmal edeceğiniz ürünlerin Avrupa´ya sorunsuz ulaşması ve satışının yapılması için gerekli tüm bilgiler Aşan´da..
  7.10.2022 10:31:42
 • İhracat Nedir
  Aşan Danışmanlık ve Belgelendirme Hizmetleri olarak ihracat alanlarında detaylı bilgilendirme sağladık. Ülkemizin en önemli ticaret ve gelir kaynağı unsuru olan İhracat, çeşitli alanlarda yaptığımız dış ticaretlerle ülkemize katkı sağlamaktadır.
  6.5.2022 11:57:08
 • ISO 27017 Bulut Hizmetlerinde Bilgi Güvenliği Danışmanlığı
  ISO 27017 Bulut Hizmetlerinde Bilgi Güvenliği Danışmanlığı taleplerinizde uzmanlarımız ile Türkiye´nin her yerinde sizlerin hizmetindeyiz, Aşan Danışmanlık bu alanda tecrübeli bir işletmedir.
  26.2.2024 11:55:53
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp