0212 438 04 76
0545 556 60 45
Teklif Al

FSC Belgesi

FSC Belgesi Nedir?
Fsc Sertifikası, firmaların orman ürünleri ilgili satış yapan, Orman Yönetim Konseyi’nin kararlaştırdığı standartları sağladığı takdirde üretildiğini gösteren belgedir. 1993 yılında kurulmuş olan Orman Yönetim Konseyi dünya çapında bir organizasyondur. Bir sivil toplum örgütü olan bu organizasyon dünya çapındaki orman ürünlerinin belli standartlarla üretilmesi ve satışıyla ilgilenir. Fsc Belgesi’ni hazırlayan Orman Yönetim Konseyinin kuruluş yeri Almanya’nın Bonn şehrindedir. Aynı zamanda kuruluşun yönetim merkezi de aynı yerde bulunmaktadır. Fsc Belgesi adını, Forest Stwardship Council’in baş harflerinden alınmıştır.
Konseyin kuruluş amacı ise Dünya Gıda ve Tarım Örgütü ve Birleşmiş Milletler’in sunduğu dünya ormanlarının çoğunun hasar alındığı FAO raporlarının sonucunda kurulma kararı alınmıştır. Kurumun kendini adadığı vizyon ise tamamen dünya genelinde orman ürünlerinin kullanımlarının doğruluğu ile ilgili şartları belirlemek ve bu şartların doğru bir şekilde uygulanıp uygulanmadığının, bağımsız olarak denetimlerini yapmaktır. Fsc Belgesi’nin sahibi olmak kontrolsüz ağaç kesimleri sonucunda ürünleriniz piyasaya sürülmediği anlamına gelmektedir. Bu belgenin sahip olmanın kuralları ise sadece ağaç kesimiyle sınırlı değildir. Ürünün tüm aşamalardan yani, üretim, dönüşüm ve dağıtım gibi aşamaların incelenmesi ve doğrulanması sonucu Fsc Belgesi’ne sahip olma hakkı vardır. Bir ürünün Fsc Belgesi’ne sahip olduğunu tanımlamak genel olarak oldukça basittir.
Bu sistemde, ürünün üzerinde kayıt numarası ya da fsc logosu bulunmasıyla anlaşılabilir. Fsc belgesi, koşulları sağlandığı takdirde her ürünün üzerinde fsc logo kullanımı zorunludur. Aynı zamanda kayıt numarası olmak zorundadır. Fsc logosu olmayan ürünler standartlar dahilinde kabul edilmemiş ürünlerdir. Fsc Belgesi’ne sahip olmak isteyen firmalar bir takım belirli denetimlerden geçerek belirlenen şartlar sağlandığı takdirde firmaya verilen yetki ile uygunluk denetlenir. Denetlemeler sonrasında başarı elde eden firmalar Orman Yönetim Konseyi’nin web sitesi üzerinden açıklanır. Kurumdan bilgi ile ilgili taleplerinize ise kurum, internet üzerinden takip etmenizi söylecektir. Fsc Belgesi halkın orman ve orman ürünlerinden yarar sağlaması için yerinde bir önemlilik taşır.


FSC Belgesi Amacı Nedir?
•    Kereste veya diğerleri dışında orman ürünleri, orman verimliliğine, biyolojik çeşitliliğe ve ekolojik süreçlere zararsız olarak elde edilmesi,
•    Ormana yönelik yapılan ya da yapılacak her müdahalenin, kar amacı ile yapılmasında bulunduğu ekosistem ve toplum dengesini bozmayacak şekilde olması,
•    Halkın uzun süreçte orman veya orman ürünlerinden fayda sağlayacağı ancak bu ürünlerin sürdürülebilir kullanımı için destek sunan uzun zamanlı yönetim planlarında bulunacağı sistem kurulması.
Şeklindedir. FSC belgesi sahibi firmalar, FSC sertifika çeşitlerinden biri FSC - CoC; Orman Yönetim Konseyi Koruma Zinciri Belgesi’dir. FSC – CoC, ürün yönetiminin ağaç kesiminden ve ormandan çıkması gibi aynı zamanda ürünlerin kontrolsüz kesimlerinden çıkan ürünlerin ayrılmasını belirtmektedir. Ürünün ormandan; üretim, dönüşüm ve dağıtım aşamalarını içererek tüketiciye geldiği kesintisiz yolu gösterir. Sistemin uygulandığının görsel ifadesi, ürün ve hammadde üzerindeki FSC logosu ve kayıt numaralarıdır. FSC Belgesi’ne sahip firmalar ve ürünler dendiğinde FSC logosu ile hangi firmaların sahip olduğu görülebilir.
FSC – CoC Sertifikası Nedir?
Global orman ve ormancılık çalışmalarını yönlendirmek ve yön verme amaçlı FSC Orman Yönetim Konseyi, dünya ormanlarının yönetiminin oluşması ve geliştirilmesi amaçlanarak kurulmuş bağımsız yapı bir organizasyondur. 2008 yılından bu yana orman yönetimi sistemi yaygınlaştırılmakta ve yaygınlaştırılma çalışmaları da devam etmektedir. Dünya’nın birçok ülkesinde milyonlarca hektardan fazla orman alanı FSC Orman Yönetimi standartlarına uygunluğu ile belgelendirilmiştir. Halen belgelendirme çalışmaları artarak devam etmektedir. Orman ürünlerindeki FSC etiketleriyle tüketici kereste, ahşap, kağıt ürünü ve benzeri ürünleri alırken tercihlerini kolaylaştıran, ürüne olan güven ve kaliteyi arttıran bir durum ortaya koymaktadır. Hem üretici hemde tüketici tarafından bu durum artı sağlamaktadır.


FSC Belgesi Nasıl Alınır?
•    FSC Standardına uygun yönetim sisteminin kurulması
•    Belgelendirme başvurusunun yapılması
•    Denetiminin planlanması
•    Denetiminin gerçekleştirilmesi
•    Belgenin info.fsc.org sitesinde yayınlanması
•    Logonun kullanılması
Aşan Danışmanlık olarak FSC Belgesi alma talebinde bulunan firmalar veya kurumlara FSC orman yönetimi sistem belgesi kurulumu için eğitim, danışmanlık hizmetleri sunmaktayız. FSC CoC belgesi almak isteyen firmaların FSC Belgelendirme denetimlerinde başarılı şekilde tamamlamaları ve FSC Sertifikasının firmaya kazandırılmasını sağlamaktayız.


Meta Açıklaması:   Fsc Sertifikası, firmaların orman ürünleri ilgili satış yapan, Orman Yönetim Konseyi’nin kararlaştırdığı standartları sağladığı takdirde üretildiğini gösteren belgedir.
 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL