Teklif Formu
0212 438 04 76
0541 341 84 14
info@asandanismanlik.com

FSC Belgesi

FSC Sertifika

FSC Belgesi Nedir?

FSC(Forest Stewardship Council) Orman Yönetim Konseyi, ormanların sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesini sağlamak amacıyla kurulmuştur. 1990’ların başında kurulan FSC, ormanların çevresel, ekonomik ve sosyal uygunluğunu onaylayan FSC sertifikasyon sistemini geliştirmiştir. Akredite belgelendirme kuruluşları aracılığıyla ormanlarla ilgili çalışmalar yürüten firmaların faaliyetlerinin evrensel etik değerlere ve çevreye uyumlu olduğunu belgelendirmektedir. Sürdürülebilir orman yönetimi alanında dünyanın en etkin kuruluşlarından biri olan FSC, orman ürünleri tasarlayan ve üreten firmaların faaliyetlerini yerinde denetlemektedir. FSC denetimleri, BSCI, WRAP, SA8000, SEDEX SMETA vb gibi sosyal uyunluk denetim metodolojileriyle benzerlik göstermektedir.

FSC’nin iki temel sertifikasyon programı mevcuttur. Bunlar biri orman yönetimi sertifikasıdır. Bu programda FSC, ormanların biyoçeşitliliğini koruyacak şekilde yönetilmesini, yerel halkın ve çevrenin faydalarının gözetilmesini amaçlamaktadır. Bunun yanı sıra ekonomik olarak sürdürülebilir olmasını istemektedir. Firmaların, orman yönetimi sertifikası kapsamında geliştirilen kriterlere uygunluğu yerinde denetlenmekte ve onaylanmaktadır.


FSC’nin bir diğer denetim gerektiren sertifikasyon programı ise gözetim zinciri sertifikasyonudur. Bu program da FSC etiketiyle piyasaya sürülen ürünlerin iyi yönetilen ormanlardan, kontrollü kaynaklardan ve geri dönüştürülmüş malzemelerden üretildiğini incelemektedir. Gözetim zinciri sertifikasyonu, bir ahşap ürünün ormandan nihai ürün olarak pazara sunulmasına kadar geçen tüm süreci doğrulamaktadır. Bu bağlamda, tek bir ürün, malzeme, ara ürün, hammadde veya tek bir tesis değil, ürünün gözetim zinciri boyunca geçirdiği tüm yolculuk, prosesler ve uygulamalar denetlenmektedir.


FSC’nin orman yönetimi ve gözetim zinciri sertifikasyonu dışında yürüttüğü başka belgelendirme programları da bulunmaktadır. Örneğin FSC proje sertifikası sorumlu kaynaklardan ve iyi yönetilen ormanlardan gelen ürünlerle yapılan projelere verilmektedir. Bu projelere FSC aracılığıyla üçüncü taraf doğrulaması yapılır. Aynı şekilde FSC belgeli ürünler içerisinde kontrollü ahşap etiketiyle bulunan sertifikasız malzemeler için de bir uygunluk doğrulaması bulunmaktadır. FSC, gerekli gördüğü durumlarda belgelendirme için firmalara bağımsız üçüncü taraf kuruluşlar ile denetimler düzenleyebilmektedir.


FSC Denetim Kriterleri Nelerdir?

Ürünlerini FSC standartlarına uygun şekilde üretmek ve FSC etiketiyle piyasaya sunmak isteyen firmaların FSC denetimlerinden geçmesi gerekmektedir. Bu nedenle, firmaların üzerinde en fazla durduğu konu FSC denetiminde incelenen uygunluk kriterleri olmaktadır. Bu kriterler önceden bilindiği ve uygun bir hazırlık süreci yürütüldüğü takdirde denetimler başarıyla sonuçlanmaktadır. FSC denetimi kriterlerini şöyle özetleyebiliriz:

  • Firmalar, yürürlükte olan yerel ve uluslararası yasalar, anlaşmalara, sözleşmelere uyum sağlamalıdır.
  • Çalışanların hakları korunmalı ve çalışma koşulları sosyal ve ekonomik refahı sürdürecek şekilde olmalıdır.
  • Yerel halkların hakları tüm yönleriyle korunmalıdır. Toplulukların arazi kullanımı ve mülkiyete ilişkin haklarından taviz verilmemelidir.
  • Firmalar yerel topluluklarla güçlü ilişkiler kurmalıdır. Onların sosyal ve ekonomik refahının sürdürülebilirl şekilde iyileştirilmesine katkı sunmalıdır.
  • Ormanlar çevresel, sosyal ve ekonomik olarak sürdürülebilir şekilde yönetilmelidir. Ürün ve hizmetlerin tamamı çevreye uygun ve sosyoekonomik anlamda faydalı olmalıdır.
  • FSC sertifikalı firmalar çevresel etkileri en aza indirecek süreçler, faaliyetler ve uygulamalar geliştirmelidir. Mevcut çevresel düzen ve uyumluluk korunmalı ve sürekli olarak iyileştirilmelidir.
  • Orman yönetimi sistemi şeffaf, risk değerlendirmesine dayalı ve hesap verebilir olmalıdır. Yönetim süreçlerine ilişkin her bir çalışma dokümante edilmelidir.
  • Yönetim sistemi ve ormanlara ilişkin diğer tüm faaliyetler izlenebilir, ölçülebilir ve değerlendirilebilir olmalıdır. İç ve dış denetimler yoluyla faaliyetlerin uygunluğu sürekli olarak takip edilmelidir.

 

FSC Belgesi Nasıl Alınır?

FSC belgelendirme süreci FSC tarafından akredite edilmiş belgelendirme kuruluşlarından alınan fiyat teklifiyle başlamaktadır. Seçilen kuruluşa başvuru dokümanları gönderilmektedir (Bu dokümanların neler olduğunu Aşan Danışmanlık’tan öğrenebilirsiniz). Firmalar daha sonra kendi bünyelerinde FSC orman yönetimi ve/veya gözetim zinciri standartlarının gerekliliklerine uygun bir sistem kurmalıdır. Eğer bu sisteme ilişkin bir eksik bulunmuyorsa sürecin bir sonraki aşamasına geçilebilmektedir.


FSC denetimi, FSC sertifikası alma sürecinin en önemli aşamasıdır. Çünkü bu aşamadan başarıyla ayrılan firmalar FSC belgesi alabilmektedir. FSC denetimi, şirketlerin FSC gerekliliklerine uygunluğunun değerlendirildiği çok yönlü bir çalışmadır. Denetleme sonucunda belgelendirme kuruluşlarının yetkili denetçileri tarafından denetim raporu hazırlanmaktadır. Bu rapor daha sonra belgelendirme kuruluşu yönetimi tarafından incelenmekte ve onaylanmaktadır. Onaylanan raporlara istinaden firmalara FSC sertifikası verilmektedir.


FSC Belgelendirme ve Danışmanlık Hizmeti

Aşan Danışmanlık FSC Belgesi almak isteyen firmalara FSC denetimlerine hazırlık sürecinde destek olmaktadır. FSC denetim kriterleri nelerdir, FSC denetimlerine en hızlı ve kolay şekilde nasıl hazırlanılır, denetimden sonra süreç nasıl işler gibi birçok sorunun cevabını Aşan Danışmanlık ile öğrenebilirsiniz. FSC denetim sürecinde profesyonel, kaliteli ve güvenilir bir danışmanlık hizmeti almak istiyorsanız Aşan Danışmanlık sizin için en iyi iş ortağı olacaktır. FSC ile ilgili daha fazla bilgi için Aşan Danışmanlık’a mail veya telefon yoluyla ulaşabilirsiniz.

 

 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL

FSC Danışmanlığı

Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp