Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

EPA Kaydı ve EPA Belgeleri

 

EPA Registration and EPA Documentation

EPA, İngilizce tam adı ile United States Environmental Protection Agency olarak adlandırılır. EPA (Çevre Koruma Ajansı) hükümet ve Kongre kabulü gören yasa ve yönetmeler çerçevesinde insan sağlığı ve çevre korumalarını sürdüren bir devlet kurumudur.  İnsan sağlığı ve çevre korumalarını sürdüren Çevre Koruma Ajansları farklı dönemlerde gündem ile ilgili çevre sorunları konusunda çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı 2 Kasım 1970 tarihinde çalışmalarını başlattı. Amerika Birleşik Devletleri kanunlarına göre EPA başkanı ABD Başkanı tarafından atanmaktadır. Güncel olarak kurumda yaklaşık 18.000 tam zamanlı personel hizmet vermekte. Benzer şekilde ülkemizde EPA (Çevre Koruma Ajansı) 1993 yılında kuruldu. Ancak bu kurum ülkemizde bağımsızdır. Ülkemizde EPA (Çevre Koruma Ajansı)’nın yükümlülükleri şu şekildedir:

Çevre Ruhsatı/lisansı
Uygulama – Lisans ve Yetkili Merci
Çevre Şartlarının İzlenmesi
İçme suyu
Kimyasal maddeler ve tehlikeli maddeler
Emisyon ticareti,
Çevresel Sorumluluk Direktifleri
Çevre Araştırmaları Koordinesi
Çevreyle ilgili rapor hazırlığı
EPA ile koordinasyon
Dosyaların tanzimi
Hizmetlerin tamamlanmasının takibi
Ve lisans süreçleri
 

Örneğin, entegre veya entegre olmayan bir sisteminiz varsa, yeni bir kimyasal veya yeni kullanımınız var mı ve kimyasal etken madde nedir? Normalde, yeni bir kimyasal, yeni kullanım veya entegre (kayıtlı olmayan bir kaynaktan satın alınan aktif bileşen) bir sistem değilse, danışmanlık ücretim ürün başına 10.000 $ ´dır. Yeni bir kimyasal, yeni kullanım veya entegre bir sistem ise danışmanlık ücreti bir yıllık süre için sınırsız saat ile ürün başına 20.000 $ ´dır. CSF ve OTP beyanı dışındaki tüm evrak işlerini tamamladığım ve imzaladığım her iki seçenek altında da başvuruyu baştan sona ele alıyorum. Sizden ihtiyacım olan şey, normalde bilmediğim ürün etiketi ve ayrıntıları olacaktır. Uygulanacak olan EPA Hizmet Ücretinin her biri, entegre olmayan bir sistem için ürün başına 5000 $ ´dan biraz daha az ve yeni bir kimyasalınız varsa entegre bir sistem için ürün başına 20.000 $´ dan biraz daha az olacaktır. bu yeni kullanım ücreti ürün başına yaklaşık 88.000 $ olacaktır. Küçük işletme ücretinden feragat etmek için başvurmak isterseniz ve EPA bunu onaylarsa, orijinal ücretin yalnızca 1 / 4´ünü ödemeniz gerekecektir. Yılda 10.000.000 $ ´dan az paranız olduğuna ve kalifiye olmak için 100´den az çalışana sahip olduğunuza dair kanıt sağlamanız gerekecektir.

Ürününüzün, yapacağını söylediğiniz şeyi yapacağını kanıtlamak için etkinlik verilerine ihtiyacınız olacak, kimya verileri, ürünü nasıl yaptığınızı ve içinde neler olduğunu anlatan, bu nedenle 830 serisi kapsamındaki tüm gereksinimler (kayıt dışı bir aktif bileşen, aktif (ler) üzerinde 5 toplu analize ihtiyacınız olacaktır. Kayıtlı olanla aynı veya büyük ölçüde benzer bir ürün değilse, toksisite verilerini göndermeniz gerekebilir. Sizinki gibi kayıtlı bir tane varsa veya neredeyse formülasyonunuz gibi bir tane varsa, bu toksisite verilerini belirtebilirsiniz. Ajans artık verilerin basılı kopyalarını kabul etmediği için tüm başvurular CDX üzerinden yapılmalıdır.
 

Bildirimde Bulunabilen Faaliyetler

 

Mevzuatlar kapsamında belirtilen EPA lisans sahiplerini kapsayan hizmet kategorileri şu şekildedir:

•    Enerji üretimi,
•    Metallerin üretim ve işletilmesi,
•    Mineral sanayisi,
•    Kimya sanayisi,
•    Atık ve atık su yönetimi,
•    Kağıt, ahşap üretim işlenmesi,
•    Hayvancılık ve su ürünleri yetiştiriciliği,
•    Dezenfekte ve öldürücü ürünlerler.

 

EPA Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

1-İngilizce artworkler
2-Görseller
3-MSDS
4-EPA Başvuru formu


KSTK Nedir?

EPA tarafından birçok kurum ve kuruluşu bir araya getirerek Ortak Görüş projesine dahil etmesi, veri toplama, derleme ve raporlama süreçlerini arttıran ve EPA’da etkileşimin artmasını amaçlayan bir sistemdir. Avrupa-KSTK olarak adlandırılan sistem hava, su ve kara ortamlarındaki büyük miktarlarda salımlar ve atıkların tesis içi ve tesis dışı taşımalarına ilişkin bilgilerin derlendiği Avrupa kayıt sistemidir. Çevresel faaliyetlerin arttırılması, teşvik edilmesi ve çevresel bilgilerin erişiminin artması sağlanmaktadır. KSTK bildirimleri birçok EPA lisansı için gereklidir ve ön koşul olarak görülmektedir.

KSTK ve Avrupa – KSTK’sı arasındaki Farklar


KSTK -İrlanda tamamen kamuya açık ve aranabilir bir veri tabanıdır. KSTK kirleticilerini belirli eşik değerleri üzerinde salan tesisler tehlikeli olan ve olmayan tüm atıkları tesis dışına taşıması ve Aarhus Sözleşmesi kapsamında gereklilikleri yerine getirmesi gerekmektedir. Avrupa-KSTK’sı ise kapsamında 28 Avrupa Birliği ülkenin yanı sıra Lihtenştayn, İzlanda, Sırbistan, İsviçre ve Norveç’i de kapsar. Avrupa-KSTK tüzüğü 2006 yılında kabul edilmiştir.

EPA (Çevre Koruma Ajansı) Yaklaşımı

 
•    EPA yaklaşımlarına göre KSTK raporlama gerekliliklerinin yerine getirildiği elektronik kılavuzların geliştirilmesi,
•    EPA’nın taş ocakları yoğun tarım faaliyetleri, atık su deşarjı gibi faaliyetler için kılavuzluk sağlaması ve çalışmaları destekleyen hesaplar ile lisansları hazırlaması,
•    Geçerli kılınan salım, taşıma seviyeleri, eşik değerlerden yüksek olan KSTK faaliyetlerinin AK’ye bildirilmesi,
•    AK bildirisi yapılmış verilerin ulusal ve Avrupa-KSTK sayfasında yayınlanması.
•    KSTK raporları, EPA internet sistemine portal aracılığı ile yüklenmeli,
•    Bu raporlar XML dosyası olarak yüklenmekte ve KSTK veri tabanında bağımsız bir rapor olarak yer almaktadır.
•    Çalışmalar sonucunda en fazla emisyona sahip tesis listeleri raporlanır ve böylece kirletici salımı ve atık taşınması konularında tesis ve sektör düzeyinde farklılıklar belirlenir.

 

Çevre Koruma Ajansları farklı konular üzerinde de çalışmalar gerçekleştirmektedir. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri EPA (Çevre Koruma Ajansı), Amerika’da yaşayan insanların sağlığını ve güvenliğini koruma kapsamında çalışmalar gerçekleştirir. Bu çalışmalardan biri de içme suyu ve atık su ile COVID-19 ilişkini konu almaktadır.

İçme suyu kaynaklarında COVID-19 virüsü riskinin olmadığı tespiti su temini riskini de düşürmektedir. Bu rapor sonucunda Amerika’da yaşayan insanların musluk suyu kullanmaya ve içmeye devam etmeleri istenmektedir. Ayrıca EPA’nın yaptığı önerilere göre de ellerin en az 20 saniye boyunca sabunla ve suyla ovalanarak yıkanması COVID-19’un yayılmasını önlemeye yardımcı olmaktadır.

EPA içme suyunun güvenli kalması konusunda kirleticileri önleyecek çalışmalar gerçekleştirmektedir. Arıtma sistemleri ve bu yönde su arıtma yöntemleri ile kirleticilerin önüne geçmeyi hedeflemektedir.

Çevre Koruma Ajansı, insan sağlığı ve çevre koruması konularında yaptığı çalışmalar ile projeler geliştirmekte ve uygulamaktadır. Ülkelere göre farklılık gösteren EPA ülkemizde bağımsız bir kuruluş iken Amerika Birleşik Devletleri’nde federal hükümet ve Kongre’nin kabul ettiği yasa ve yönetmeler çerçevesinde çalışmalarını sürdüren bir devlet kurumudur. EPA’nın faaliyet kapsamları da bölgelere göre farklılıklar göstermektedir. EPA Avrupa-KSTK’ya göre toplamda 65 ekonomik faaliyet kapsamında binlerce tesis kapsam içerisinde yer almaktadır.


Dezenfekte ve öldürücü ürünlerle ilgili EPA KAYDI gereklidir.


“Aşan Belgelendirme Kuruşu olarak bütün süreçlerde sizlere hizmet sağlamaktayız. Detaylı bilgiye sahip olmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.”

 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp