Teklif Formu
0212 438 04 76
0541 341 84 14
info@asandanismanlik.com

EN 16757 Yapı Sektöründe Çevresel Ürün Beyanı

 EN 16757 Nedir?


EN 16757, EN 15804 standardında tanımlanan yapı ürünleri ürün kategorisi için temel kuralları tamamlar ve bu standartla birlikte kullanılması amaçlanmıştır. EN 16757 standardı, otoklavlanmış gaz beton hariç, bina ve inşaat mühendisliği için beton ve beton elemanları için geçerlidir. Bu standart, raporlanacak parametreleri, hangi EPD (çevresel ürün beyanı) türlerinin ve yaşam döngüsü aşamalarının kapsanacağını; ayrıca aşağıdaki çalışmalar için hangi kuralların takip edileceğini tanımlamaktadır:
?    Yaşam Döngüsü Envanterleri (LCI) oluşturmak
?    Yaşam Döngüsü Etki Değerlendirmesi (LCIA) çalışmalarını yürütmek
?    EPD´lerin geliştirilmesinde kullanılacak veri kalitesini tanımlamak
EN 16757 standardı, EN 15804’ün ortak bölümlerine ek olarak, beton ve beton bileşenleri için;
?    sistem sınırlarını tanımlar;
?    malzemeye özgü özelliklerin modellenmesini ve değerlendirilmesini tanımlar;
?    üretim zinciri boyunca çok çıktılı süreçler için tahsis prosedürlerini tanımlar;
?    yeniden kullanım ve geri dönüşüm için tahsis prosedürlerini tanımlar;
?    EPD´nin temelindeki LCI ve LCIA´nın hesaplanmasına ilişkin kuralları içerir;
?    referans hizmet ömrünün (RSL) belirlenmesi için rehberlik ve özel kurallar sağlar;
?    varsayılan senaryolarının oluşturulmasına ilişkin rehberlik sağlar;
?    beton bileşenleri için varsayılan işlevsel birimler hakkında rehberlik sağlar.


EN 16757 Ürün Kategorisi Kuralları Nedir?


Ürün kategorisi kuralları (PCR), beton ve beton elemanları için bir çevresel ürün beyanı (EPD) hazırlayan şirketlere yöneliktir. Beton ve beton ürünleri için geçerli olan PCR iki bölümden oluşur. EN 16757, PCR´nin beton ve beton bileşenleri ürünlerine özel kısmı olan PCR B bölümünü içermektedir. Bölüm A ise tüm inşaat ürünleri için ortak olan gereksinimleri içermektedir. Beton ve beton bileşenleri için bir EPD hazırlarken, bölüm A ve bölüm B´de belirtilen tüm gerekliliklere uyulmalıdır. PCR Bölüm B´de, PCR Bölüm A´ya yönelik gereksinimlere, oluştukları her bölümde atıfta bulunulmaktadır. EN 16757 standardının amacı, EPD´ler arasında karşılaştırılabilirliği sağlamak için temel yaşam döngüsü değerlendirmesinin (LCA) gerçekleştirilmesi için açık kurallar tanımlamaktır.
Ürün kategorisi kurallarının uygulaması, beton ve beton bileşenleri için çevresel ürün beyanlarının (EPD) geliştirilmesine yönelik yönergeler verilmesini sağlamaktadır. Bu çalışmalar, beşikten kapıya ya da beşikten mezara gibi ürün yaşam döngüsü planları ve yaşam döngüsü değerlendirmesinin (LCA) altında yatan gereksinimleri daha detaylı ele almak için kullanılmaktadır.
Tüm yapı ürünleri için geçerli olan temel kurallar EN 15804 standardı PCR Bölüm A´da verilmiştir ve bu belgeye dayalı olarak EPD´yi hazırlayanlar tarafından bilinmesi beklenmektedir. EN 16757, bina ve inşaat mühendisliği işlerinde kullanılan beton ve beton elemanları için geçerlidir ve otoklavlanmış gaz betonu kapsamamaktadır. EN 16757, inşaat işleri bağlamında, beşikten mezara deklarasyon, beton ve beton ürünleri ilişkili çevresel etkilerin daha kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlamaktadır.
EN 16757 Kapsamındaki Ürünler
EN 16757’deki PCR´de belirtilen ürün kategorisi, bina ve inşaat mühendisliği işleri için beton ve beton elemanlarını kapsamaktadır. Bu bağlamda en yaygın uygulamalardan bazıları şunlardır:

?    Yapısal beton ya da beton bileşenleri (dış) (örneğin; duvar elemanları, kolonlar, kirişler, balkonlar ve merdivenler)
?    Yapısal beton ya da beton elemanlar (iç) (örneğin; döşeme elemanları, duvar elemanları, kolonlar, kirişler ve merdivenler)
?    Binalar için yapısal olmayan elemanlar (dış) (örneğin; taşıyıcı olmayan cepheler ve çatı kiremitleri)
?    Binalar için yapısal olmayan elemanlar (iç) (ör. duvar elemanları, terrazzo (dökme mozaik) karolar ve lavabolar)
?    İnşaat mühendisliği işleri için yapısal beton veya beton bileşenleri (örneğin, kirişler, kolonlar, kutu menfezler ve traversler)
?    Sokak çalışmaları için elemanlar (örneğin; ses bariyerleri ve kaldırım taşları)
?    Tarımsal inşaat işleri için yapısal olmayan elemanlar (örneğin, hayvancılık için döşeme çıtaları)
?    Bina ve inşaat mühendisliği işleri için diğer beton ve beton parçaları


EN 16757 Standardı ve Danışmanlık Hizmeti


EN 16757, inşaat sektörü firmaları için son derece önemli bir standarttır. İnşaat firmaları bu standardın kapsamını bilmeli ve gerekliliklerini uygulamalıdır. Bunun için de EN 16757 konusunda uzman kişi ve kurumlardan destek almalıdır. Aşan Danışmanlık, EN 16757 standardının gereksinimleriyle ilgili firmalara destek olmakta ve bu konuda eğitimler düzenlemektedir. EN 16757 ile ilgili daha detaylı bilgi için Aşan Danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz.
 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp