Teklif Formu
0212 438 04 76
0541 341 84 14
info@asandanismanlik.com

EMC Test

EMC Test


EMC kavramı, Electro Magnetic Compatibility sözcüklerinin birleşimini ifade eder. Dilimize de EMC’yi “Elektro Manyetik Uyumluluk” olarak çevirmemiz mümkündür. EMC testiyle beraber herhangi bir cihazın elektromanyetik uygunluğu denetlenmiş olur. Bu konuda test kuruluşları ya da bazı laboratuvarlar belli kriterlere göre değerlendirme gerçekleştirir. EMC testine baktığımız zaman sivil standartlar ile askeri standartlar olmak üzere ikiye ayrıldığını görüyoruz. Askeri standartlarda büyük ölçüde ABD imzasını görmek mümkündür.
 

EMC Test Nedir?


Adından da anlaşılacağı üzere daha çok askeri maksatlarla kullanılan ürünlere ilişkin bir standarttır. Öte yandan sivil standartlarsa, günlük yaşamda kullanılmakta olan elektrikli veya elektronik aygıtların uygunluğunu denetler. Uygun olan cihazların belgelenmesinde rol oynar. Söz konusu standart, sanayi, ev veya ağır sanayi kullanım tipine göre analiz edilen standartlardır. Daha da önemlisi uluslararası arenada bir karşılığı ve geçerliliği bulunmaktadır.
EMC testiyle beraber, eğer uygunluk konusunda onay verilmişse cihazların diğer farklı cihazlarla da uyum içinde çalışabileceğini garanti eder. Elektromanyetik alandan ötürü herhangi bir cihaz, farklı bir cihazın çalışma formunu bozduğunda hiçbir koşulda EMC uygunluk onayı alamaz ve ilgili testten geçemez. Bu anlamda EMC test, cihazların güvenliği konusunda önemli bir done olarak kabul görebilir. Bu arada EMC testleri, elektronik cihazların Avrupa pazarındaki yeri açısından da çok önemlidir. Bu anlamda üreticiler için söz konusu testleri geçmek, ticari anlamda kritik bir durum oluşturur.  
Ürününü pazarlamak isteyen üreticiler, ilgili kriterleri karşılamak zorundadır. Cihazların elektromanyetik niteliğini belirleme noktasında bu testlere bakılır. Bu ve benzer testlerin tam anlamıyla sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için test ya da laboratuvar koşullarının tam anlamıyla uygun olması gerekir. Örneğin EMC testinin gerçekleşeceği testlerin nitelik bakımından yeterli olmaması, ürünün test sürecini de olumsuz yönde etkiler. Ayrıca CE Belgesi benzeri süreçlerde de olumsuz bir referans oluşturmaktadır.
Hem test personeli, hem de test planı ve ekipmanının uygun şekilde yer alması gerekir. Bunun yanında EMC testiyle alakalı en güncel yönergeler dikkate alınmalıdır. Bu sürecin güvenli ve sorunsuz bir şekilde yürümesi adına Aşan Danışmanlık’tan profesyonel anlamda destek alabilirsiniz.


EMC Testlerinde Süreç Nasıl İlerler?


EMC testlerinde sürecin ne şekilde ilerlediği, en çok sorulan soruların başında gelir. Her şeyden standart detaylı bir şekilde incelendikten hemen sonra, testlerin uygulanacağı cihazlara/ürünlere özgü EMC test planı oluşturulmalıdır. Bu plan her ürün için ayrı olarak gerçekleşir. Hem hangi EMC testlerinin uygulamaya sokulacağı hem de hangi frekanslarda, voltaj ve akım değerinde uygulanacağı bu süreçte belirlenir.
EMC testine dair planlama, çoğunlukla birkaç sayfadan meydana gelir ve bir bakıma tüm sürece rehberlik eder. Testlerin uygulanmasında görevli olan personellerin tam anlamıyla deneyimli ve profesyonel teknisyenlerden oluşması gerekir. Sadece EMC değil aynı zamanda RF konusunda da bilgi ve deneyim sahibi olması önem teşkil eder. Uygun test ekipmanları, standarda en uygun şekilde seçilmelidir. Eğer söz konusu ekipmanlar o an bulunmuyorsa, kiralama yoluna gidilebilmektedir. Ekipmanların dahil olacağı laboratuvarların da ilgili standartlara uygun olması şart koşulur.
EMC testlerini doğrudan uygulamakla yükümlü olan personeller, ölçüme ait neticeleri, aynı şekilde standartta belirtilmiş olan parametrelere göre EMC Test Raporu biçiminde hazırlamaktadır. Test sonuçlarında aynı zamanda Pass ve Faill, yani geçti ve kaldı gibi ifadeler söz konusudur. Ölçümler konusundaki belirsizlikler, test düzenekleri, ekipmanlar, ürünlerin fotoğraflanması gibi önemli detaylar dikkate alınır. Aşan Danışmanlık’tan Destek Alabilirsiniz
EMC testleri kapsamında sunulan standartlar, evrensel, yerel ya da ulusal standart kuruluşları tarafından yayınlanmaktadır. Mesela CEN, Avrupa adına bölgesel bir standart kuruluşu olarak bilinir; ancak TSE, ulusal düzeyde bir kuruluş olarak geçer. Test edeceğiniz cihaz için uygun olan standardı söz konusu standartları yayımlayan kuruluşlardan kolayca temin etmeniz mümkündür. Ürünleriniz adına uygun EMC test standardınızı eğer bilmiyorsanız, bu konuda Aşan Danışmanlık’a dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.
EMC testinin içinde birbirinden farklı ve bağımsız çok sayıda test söz konusudur. EMC test cihazlarının teknik açıdan doğru seçilmesi gerekir. Teknik personelin yeterli olup olmadığını denetlemelisiniz. Ürün özelliklerine uygun testin belirlendiğinden emin olmalısınız. Ürünler için spesifik bir test planı yapıldığını kontrol edin. EMC testlerine dair danışmanlık hizmeti almak adına Aşan Danışmanlık ile iş birlikteliği gerçekleştirebilirsiniz.
 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp