Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

ECPI Endeksi


ECPI Nedir?

ECPI, bazı konularda endeksler yayınlayan bir İtalyan araştırma firması olarak tanımlanabilir. ECPI, 1997’deki ilk çıkışından bu yana sürdürülebilirlik temalarını yatırım yapılabilir çözümlere dönüştürmek için her zaman çalışmıştır. ECPI çözümleri, 15 yılı aşkın bir geçmiş performansa sahip sağlam ve titiz tescilli bir Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (Environmental, Social and Governance – ESG) araştırma modeline dayanmaktadır. Ürün yenilikleri ve müşteri ihtiyaçlarına özel odaklı/kişiye özel çözümler ile cevap verme yeteneği ECPI başarısının temelini oluşturmakta diğer bir ifadeyle bu başarının merkezinde bulunmaktadır.

ECPI, bağımsızlığı, geniş ve ayrıntılı bir araştırma veritabanı ile stokta bulunan ve özelleştirilmiş olmayan (herkes tarafından kullanılabilir denebilir) Sürdürülebilir Yatırım Çözümleri oluşturma yeteneği sayesinde piyasada bir “unicum” u (teklik, tek olma, eşsiz gibi) temsil etmektedir. ECPI, varlık sahiplerine ve varlık yöneticilerine Sürdürülebilir Yatırım Çözümleri geliştirmede yardımcı olabilir, böylece yatırım yapılabilir Endekslerden ESG Portföy Taramasına kadar ürün tekliflerini zenginleştirmek ve farklılaştırmak için katkıda bulunabilir.

Sürdürülebilirlik konusu artık günümüzde önemsenen bir konudur. Yatırımcılar veya müşteriler hangi şirketlerin sürdürülebilirlik kapsamında ne yaptığını ve bu konuda ne kadar başarılı olduğunu öğrenmek isteyebilmektedirler. Bu sayede yatırım ve alışveriş tercihlerini düzenlemektedirler. İşte bu tercihlerin oluşmasında ya da yön bulmasında büyük etkiye sahip olan göstergelerden biri de Sürdürülebilirlik Endeksleri (Göstergeleri)’dir. Günümüzde birçok endeks firması ya da kuruluşu bazı endeksler yayınlamakta ve yatırımcılar ile müşterilere fikir vermektedirler.

ECPI firması da bu endeksleri yayınlayan firmalardan biridir. ECPI’nın sürdürülebilirlik ile ilgili endeksleri izlenerek hangi firmaların bu konuda ne kadar başarılı olduğu hakkında fikir edinilebilir. Ayrıca şu da belirtilmelidir ki; sürdürülebilirlik kavramı günümüzde sadece uzun ömürlü olmak ve uzun sürmek gibi ifadelerle tanımlanmamaktadır. Sürdürülebilirlik denilince artık; çevreyle, toplumla (sosyete) ve yönetişim (idari, ekonomik, politik otoritenin ortak kullanımı) ile birlikte uyumlu ve bunlara uygun olarak faaliyetlerini sürdürme gibi geniş anlamlar anlaşılmalıdır.

ECPI Endeksi ailesi, ana varlık sınıflarını, coğrafyaları ve yatırım temalarını kapsayan, piyasadaki en geniş ESG teklifinden birini temsil etmektedir. ECPI, 2001 yılında ilk endeksini çıkardığı andan bu yana sürdürülebilirlik yatırım dünyasına öncülük etmektedir. ECPI teklifi, Sürdürülebilir Yatırımlar için sürekli büyüyen bir pazarın ihtiyaçlarına cevap vermek üzere tasarlanmıştır. Küresel Kıyaslama’dan (Global Benchmark) Tematik, Strateji ve Finansal Riskten Korunma Endeksleri’ne (Hedged Indices) kadar 50’den fazla endeks, ECPI endeksleri arasında bulunabilir. Bu endeksler, birçok yatırım yöneticisi ve Emeklilik Fonu için güvenilir bir endeks sağlayıcı haline gelmiştir.

ECPI Endeksleri’ne Benzer Olarak İncelenebilecek Diğer Endeksler

ECPI Endeksleri’ne benzer olarak incelenebilecek diğer endeksler ise şunlardır;


•    Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi (Dow Jones Sustainability Index - DSJI): Dünya genelinde istikrar ve sürdürülebilirlik merkezli şirketlerin mali yapısını ve performanslarını takip eden bir sistem olarak açıklanabilir. Birbirinden farklı sektörlerde sürdürülebilirlik konusunda işlem yapan ve bu markaları izleyen DSJI, belirli dönemlerde listeler yayınlayarak sürdürülebilirlik açısından en başarılı şirketleri açıklıyor. Listede genellikle; Swiss, Siemens, Air France, Alcatel, KLM, Unilever, BMW ve Roche gibi büyük markaların yer aldığını söyleyebiliriz. Şirketlerin ya da firmaların mali performanslarını takip eden bu sistem, yatırım endeksi (göstergesi) olarak aynı zamanda sektörel rekabetin hız kazanmasını ve verimliliğin artmasını da sağlıyor.

•    MSCI Global Sürdürülebilirlik Endeksleri: MSCI, kurumsal yatırımcılara ve finansal riskten korunma fonlarına hisse senedi endeksleri, portföy riski ile performans analitiği ve yönetişim araçları sağlayan bir yatırım araştırma firmasıdır. Bu firmanın, MSCI Bara tarafından yönetilen MSCI Gelişen Pazar Endeksi ve MSCI Sınır Piyasaları (Frontier Markets) Endeksi de dâhil olmak üzere karşılaştırma endeksleri ile en iyi bilindiği söylenebilir. MSCI Global Sürdürülebilirlik Endeksleri, güçlü sürdürülebilirlik profillerine sahip şirketlere dair fikir edinmek isteyen yatırımcılar için tasarlanmıştır. Endeksler, her yıl yeniden oluşturulmakta olup, altta yatan temel ölçüt (parent benchmark) açısından nispeten düşük izleme hatasına sahiptir. MSCI Global Sürdürülebilirlik Endeksleri ailesi, MSCI Dünya ESG Endeksi, MSCI EM ESG Endeksi ve MSCI ACWI ESG Endeksi’ni içermektedir

“Aşan Belgelendirme Kuruşu olarak bütün süreçlerde sizlere hizmet sağlamaktayız. Detaylı bilgiye sahip olmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.”

 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp