Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

ECE-R 100 Belgesi

Kişilere ve firmalara ürünlerin satışını kolaylaştırmak ve sorunsuz şekilde AB ülkelerine girişi de sağlamak adına ECE-R 100 belgesi verilir. Bu belge içerik olarak motorlu taşıtların Avrupa Birliği kapsamında karayollarında taşıması gerekli olan şartları sağladığını belirtmek üzere işaretleme şeklinde verilir. Belgenin olması kişilere avantaj ve fayda sağlayarak AB ülkelerinde de pazar konusunda sorun yaşatmamaktadır. Bundan dolayı insanların elinde bulunan bu belge ile ürünlerin satılması ve ürünlerin garanti olması güvenilirliği de güçlendirir.

Motorlu araçlar ve sistemi ya da ayrı teknik üniteler ile ilgili olarak AB, BM/EK ve TR yasaları kapsamında kabul edilir. Bu nedenle de yönetmeliklere uygun şekilde hazırlanmış olan ve sorun oluşturmayan ürünleri niteler. AB direktiflerinin temel alınması ile birlikte üye ülkelerin taşıt, teknik parça ve de sistemlerine uygulanmasının şart koşulduğu bir güvenlik sertifikası olarak bilinir. Test laboratuarları Avrupa Birliği üyesi ülkenin bir teknik yetkisi olarak organizasyonu bulunmalıdır.

Kişilerin almakta olduğu bu belge ile AB ülkelerinde de dahi kişilerin ürünleri en iyi şekilde tanınarak herhangi bir sorun olmadan ürünün tanımlanması ve tanınması mümkündür. Kişiler bu belgeyi almak üzere firma ile iletişime geçerek en iyi şekilde ve kolaylıkla bu belgeyi temin edebilir. Tüm gereksinimleri karşılayan ve şartları yerine getiren firma ve kişilere bu belgenin verilmesi son derece mümkündür.

Aşan Danışmanlık ile ihtiyaç duyulan belgeleri kısa sürede size sunuyoruz. Konu ile alakalı detaylı bilgi alabilmek için müşteri temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.

ECE – R 100 Belgesi Kapsamı Nedir?

Araçların bu belgeyi alması adına pek çok gereklilik ve olması gerekenler yer aldığından kişilerin ve firmaların bu kapsam içeriğini bilerek hareket etmesinde fayda vardır. Bu kategori içerisinde yer alan ve değerlendirilmekte olan pek çok araç ve de özellik yer alır. Maksimum olarak bir aracın tasarım hızı 25 km/h’i geçmemelidir. Elektrik ile çalışmakta olan bir ya da daha fazla sayıda çekiş motoru bulunmaktadır. Sürekli olarak şebekeden beslenmemesi gerekmektedir. Bu belgenin ilk bölümü karayolu taşıtlarının çarpışma sonrasında güvenlik gereksinimlerini kapsamamaktadır.

Belgenin ikinci bölümü olarak da ilk bölümde kriterleri listelenmekte olan araçlar için şarj edilebilir olan enerji depolama sistemi ile ilgili olarak güvenlik gereksinimleri anlatılmaktadır. Standardın ise bu kısmı motorun çalıştırılması, aydınlatma ve de diğer çalışma sistemlerine güç sağlamak için birincil olarak kullanılmakta olan RESS içi geçerli olmamaktadır. Kişilerin bu kapsamı en iyi şekilde bilmesi ve kendilerini de buna göre hazırlaması oldukça önemlidir. Firmamızdan bu konuda yardım ve hizmet alarak belgeye en kısa yollarla ve hızlı şekilde sahip olabilirsiniz.

Tek bir tık ile firmamızın sitesinde yer alan telefon numarasını aramanız ve bilgi almanız yeterli olacaktır, Mesai saatleri içerisinde müşteri temsilcilerimiz size anında bilgi verecektir.

ECE R100 Belgesi, elektrikli karayolu araçlarının onayı için düzenlenen bir belgedir. Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomi Komisyonu (UNECE) tarafından yayınlanan ve kısaca R100 olarak bilinen bu düzenleme, elektrikli güç aktarma sistemleri için özel gereksinimleri açıklamaktadır. ECE R100 Belgesi, maksimum tasarım hızı 25 km/saat üzerinde olan, tamamen elektrikli veya hibrit olarak çalışan araçlara verilmektedir. R100 yönetmeliği, bu araçların sahip olması gereken özellikleri tanımlamakta; araçlar ve / veya elektrikli aksamlar üzerinde yapılması gereken testleri açıklamaktadır. Bu sektörde faaliuet gösterip ECE R100 Belgesi almak isteyen firmaların tasarım, üretim ve test süreçlerinde bu yönetmeliği referans alması gerekmektedir.

ECE-R 100 Belgesi Nedir?


R100 regülasyonu
, her geçen dün dünyada daha popüler hale gelmeye başlayan elektrikli araçlarla ilgili piyasa düzenlemesi yapılmasını amaçlamaktadır. ECE R100 Belgesi ile bu ürünlerin uluslararası ticaretinde karşılaşılabilecek sorunların ortadan kaldırılması, araçların yol güvenliğinin sağlanması, insan hayatı ve çevrenin korunması amaçlamaktadır. Bu belge, her ne kadar bir Avrupa Birliği regülasyonu olsa da içeriği ve kapsamı itibariyle elektrik motorlu araçlar ve donanımlarıyla ilgili küresel ölçekteki diğer düzenlemelerle de uyumludur.
ECE R100 Belgesi almak isteyen üreticiler, ürettikleri ekipmanların, detayları yönetmelikte açıklanan testlerden geçmesini sağlamalıdır. Ürünleriyle ilgili hangi testlerin yapılması gerektiğini ve test koşullarını öğrenmek isteyen üreticiler detaylı bilgi için Aşan Danışmanlık ile iletişime geçebilirler.

ECE R100 Belgesi ile ilgili standardın ilk versiyonu 1990’ların ortalarında yayınlanmıştır. Fakat elektrikli araç teknolojisinin zamanla gelişmesi ve başta şarj edilebilir piller olmak üzere bu araçlarla ilgili diğer yedek parça gereksinimleri, standardın geliştirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Son olarak 2013 yılında revizyon getirilen yönetmelik, 2014’te yürürlüğe girmiş ve 2016 yılında kullanımı zorunlu hale getirilmiştir. Yönetmeliğin kapsamı, Yeniden Şarj Edilebilir Enerji Depolama Sistemlerine (RESS) ilişkin güvenlik gereksinimlerini içine alacak şekilde genişletilmiştir.

Yönetmeliğin son versiyonu iki bölümden oluşmaktadır:

•    Part 1: Maksimum tasarım hızı 25 km/saat´i geçen, elektrik gücüyle - şebekeye kalıcı olarak bağlı olmadan - çalıştırılan bir veya daha fazla çekiş motoruyla teçhiz edilmiş, M ve N kategorisi karayolu taşıtlarının elektrik güç aktarma organları ile ilgili güvenlik gereksinimlerini açıklamaktadır. Bu bölümde ayrıca, elektrik güç aktarma sisteminin yüksek gerilim barasına galvanik olarak bağlı olan yüksek gerilim bileşenleri ve sistemleri ile ilgili güvenlik gereksinimleri de yer almaktadır.
•    Part 2: Part 1’de tanımlanan araçlarla ilgili RESS güvenlik gereksinimleri tanımlanmaktadır.
Yönetmeliğin birinci bölümü taşıtlarının çarpışma sonrası güvenlik gereksinimlerini; ikinci bölümü ise aracın ilk çalıştırma, aydınlatma ve diğer yardımcı sistemleri için gerekli olan RESS’lerini kapsamamaktadır.
 

ECE-R 100 Belgesi Nasıl Alınır?


ECE R100 Belgesi almak isteyen üreticilerin, yönetmelikte belirtilen şu testleri yapması gerekmektedir:

•    Titreşim testi
•    Termal şok ve döngü testi
•    Mekanik şok
•    Mekanik bütünlük
•    Yangına dayanıklılık
•    Harici kısa devre koruması
•    Aşırı şarj koruması
•    Aşırı deşarj koruması
•    Yüksek sıcaklık koruması

Bu testlerin hangi parametreler ile hangi koşullar altında gerçekleştirileceği bilgisi R100 yönetmeliğinde detaylı olarak açıklanmıştır. ECE R100 Belgesi için yapılması gereken testlerle ilgili Aşan Danışmanlık’tan bilgi alabilirsiniz.

ECE-R 100 Belgesi

ECE-R 100 Belgesi Gerekli Testler

R100 standardında tip onayı için belirtilen testler büyük önem arz etmektedir. ECE-R 100 Belgesi almak isteyen kuruluşlar, bu testleri doğru, tutarlı ve standartta belirtilen kriterlere uygun olarak gerçekleştirmelidir. Bu testleri şu şekilde özetleyebiliriz:

* Titreşim testi: 7 ve 50Hz arasında değişken frekanslar ile 3 saat sürmektedir.
* İvmelenme testi: 28G boyuna ve 15G enine darbe durumunda yavaşlamayı simüle etmek için yapılmaktadır.
* Kırılma testi: 100 kN kuvvet ile yapılmaktadır.
* Termal stres testi: +60°C ile -40°C arasındaki değişimler gözlenmektedir.
* Yangına dayanıklılık testi: 700°C’deki sıcaklığa 70 sn. boyunca maruz kalan pilin dayanıklılığı ölçülmektedir.
* Kısa devre testi
* Maksimum sıcaklık testi: Pilin 60°C’de sürekli çalışması test edilmektedir.
* İç güvenlik ve aşırı yükleme testi
* Elektrik emniyeti ile uyumluluk testi
 

ECE-R 100 Belgesi Faydaları


ECE R100 Belgesi alan firmalar, günümüzde oldukça revaçta olan elektrikli araç sektörünün iddialı ve rekabet gücü yüksek markaları arasında yer alabilmektedir. Bu araçları ve ilgili komponentlerini Avrupa Birliği pazarına rahatlıkla sunabilen bu firmalar, ürünlerin güvenliğini doğruladıkları için müşteri güvenliğinin ve memnuniyetinin sağlanması noktasında herhangi bir problem de yaşamayacaktır. ECE R100 Belgesi şirketlerin kurumsal itibarını da yükseltir; satış hacmini genişleteceğinden gelirlerini ve kâr marjını da artırır. Belge sahibi firmalara, birçok kamu ve özel sektör ihalesinde ayrıcalık da tanınmaktadır. ECE R100 Belgesi’nin kurumlara sağladığı diğer avantajlarla ilgili Aşan Danışmanlık’tan detaylı bilgi alabilirsiniz.
 

ECE-R 100 Belgesi Danışmanlık


Aşan Danışmanlık, Avrupa Birliği yönetmelikleri ve gerekli ürün doğrulama ve sertifikasyon konularında sahip olduğu bilgi ve tecrübe ile firmalara belgelendirme süreçlerinde kaliteli ve güvenilir danışmanlık hizmeti sunmaktadır. ECE R100 Belgesi’ne sahip olmak isteyen firmalar da Aşan Danışmanlık’tan destek alarak belgelendirme sürecinin çok daha kolay ve hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlayabilir. Aşan Danışmanlık, ECE R100 Belgesi için gerekli eğitim, güvenlik testleri, dokümantasyon ve daha birçok konuda firmalara yol göstermektedir. Bu sürecin her aşamasını profesyonel bir şekilde planlayan Aşan Danışmanlık’la hemen iletişime geçebilir ve belgelendirme sürecinizi başlatabilirsiniz.
 

ECE – R 100 Belgesi İçin Gerekli Testler Nelerdir?


Bu belgenin alınması ve kişilerin avantaj elde etmesi için son derece önemli ve gerekli olan testler vardır. Bu nedenle kişiler testlerden geçerek uygunluğunu da sağlarsa bu şekilde belgeyi almaya hak kazanabilir. Doğru, tutarlı ve de standartlarla belirtilmekte olan kriterlere uygun şekilde tüm testler gerçekleştirilmektedir.

Bu amaçla yapılmakta olan bazı testler bulunduğu için bunlar titreşim testi, ivmelenme testi, kırılma testi, termal stres testi, yangına dayanıklılık testi, kısa devre testi, maksimum sıcaklık testi, iç güvenlik ve aşırı yükleme testi, elektrik emniyeti ve uyumluluk testi gibi bu şekilde testler bulunur.

Kişilerin ürünlerini daha avantajlı şekilde tanıtması ya da satabilmesi amacıyla bu testlerin yaptırılarak belgenin alınması gerekir. Bundan dolayı firmadan alınacak olan yardım ve hizmet sayesinde kişiler en kısa süre içerisinde ECE-R 100 belgesi alarak belgenin kullanımını gerçekleştirebilir. Daha iyi şekilde AB pazarlarında yer almak adına bu gereklidir.

Uzman kadromuz ile ihtiyaç duyduğunuz hemen her türlü belgelendirme sürecinde destek sunuyoruz. Aşan Danışmanlık firmasına canlı destekten veya whatsapp hattından yazabilirsiniz.

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL

CE Belgesi

Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp