Teklif Formu
0212 438 04 76
0541 341 84 14
info@asandanismanlik.com

Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi


 

Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi
 
Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi (Dow Jones Sustainability Index) ya da kısaca DJSI, dünya genelinde istikrar ve sürdürülebilirlik merkezli şirketlerin mali yapısını ve performanslarını takip eden bir sistem olarak açıklanabilir. Birbirinden farklı sektörlerde sürdürülebilirlik konusunda işlem yapan ve bu markaları izleyen DSJI, belirli dönemlerde listeler yayınlayarak sürdürülebilirlik açısından en başarılı şirketleri açıklıyor. Listede genellikle; Swiss, Siemens, Air France, Alcatel, KLM, Unilever, BMW ve Roche gibi büyük markaların yer aldığını söyleyebiliriz. Şirketlerin ya da firmaların mali performanslarını takip eden bu sistem, yatırım endeksi (göstergesi) olarak aynı zamanda sektörel rekabetin hız kazanmasını ve verimliliğin artmasını da sağlıyor.

İlk küresel yatırım endeksi olması nedeniyle çok önemli bir girişim olan bu veriler, şirketlerin ekonomi, çevreye uyum ve sosyal kriterler açısından ne kadar başarılı olduğunu ortaya koyan verilerdir. Bununla birlikte DSJI, 1999 yılından beri listeler hazırlamaktadır. Bu listelerde, farklı sektörlerde sürdürülebilirlik konusunda faaliyet gösteren şirketler görülmektedir. Bu listelerde yer alan şirketler diğer şirketlere de örnek teşkil etmektedir. Her sene belirli dönemlerde yapılan endeksler DSJI’nın resmi internet sitesinde yayınlanmaktadır. Yapılan değerlendirmeler çözümlendiğinde her sene 58 sektör arasından 19 süper sektör belirlenmekte ve her sektörün lider markası da burada açıklanmaktadır.
 

Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi, 1999’da yatırım portföylerine sürdürülebilirlik kriterlerini entegre eden yatırımcılar için küresel çapta sürdürülebilirlik göstergesi olarak kurulan ilk endeks olma özelliği taşıyan bir endeks kuruluşudur. DSJI, dünyanın önde gelen şirketlerinin çevresel, sosyal ve ekonomik açıdan hisse performansını takip etmektedir. Şirketler yapılan değerlendirme kapsamında; etik hususlar, yönetişim, finansman faaliyetleri ve kurum içinde çevresel ve sosyal performans, risk yönetimi, iklim değişikliği önlemleri, şeffaflık (transparency), tedarik zinciri, insan ve çalışan hakları gibi kriterlerde puanlanmaktadır.

Türkiye’den Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’ne Girmeyi Başaran Markalar

Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi listelerinde (Dow Jones İndeks olarak da belirtilebilir.) Türk markalarını görmek de mümkün. Ama gönül isterdi ki listelerde daha fazla Türk markası olsun. Şimdilik öyle değil ama ilerde umarız olur. Bu listelerde yer alan iki Türk markası; Garanti Bankası ve Anadolu Efes’tir.

Garanti Bankası; 2015 yılında gelişmekte olan piyasalar kategorisinde en iyilerle yarışarak, Türkiye’den DSJI’da yer alan tek şirket olma onurunu kazanmıştır. Her yıl zorlaştığı söylenen kriterlere ve değerlendirme süreçlerine rağmen Garanti Bankası, 2016 yılında da tekrar söz konusu endekste yer almaya hak kazanan tek Türk şirketi olmuştur. Kurumsal firmaların dünya çapında sürdürülebilirlik performansını değerlendiren bir liste olarak bu liste, iş dünyasında çok önemli bir yere sahiptir. Bu listeler oluşturulurken uluslararası yatırımcıların görüşleri dikkate alınmaktadır. Garanti Bankası, 2014 yılında Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi ve Borsa İstanbul Kurumsal Yönetim Endeksi’nde yer almaya da hak kazanmıştır.

Şirketlerin etik (ahlaki) hususlar konusundaki yönetimi, finansman faaliyetleri, çevresel ve sosyal performansları, risk yöntemleri, iklim değişikliği ile ilgili olarak aldığı önlemler ve yaptığı işlemler, tedarik zinciri, çalışanlara, insanlara ve insan haklarına gösterilen saygı gibi konularda başarılı olan şirketler DSJI’nın listelerinde yer alabiliyor. Uzun bir değerlendirme sürecinden sonra yayınlanan bu indekste (göstergede, listede), dünyanın en önemli markaları arasında yer almak önemli bir başarı ve gururdur. Bu endeksler 1999 yılından beri yayınlanmakta ve bu endekslerde şirketlerin performanslarının her birine ayrı ayrı puan verilmektedir.

Dow Jones Endeksi’nde Zirvede Olan Markalar

Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde listenin ilk sırasında yer alan şirket; Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft yani daha yaygın ve kısa adıyla BMW‘dir. 1916 yılında kurulan Alman otomobil, motosiklet, motor ve bisiklet şirketi. Aynı listede bu şirketin hemen altında yer alan şirket ise bir Yeni Zelanda bankası olan Bank of New Zealand (New Zealand Bank olarak da anılabilir.) ‘dır. Bu markalara ek olarak ön plana çıkan diğer markalar ise; Air France, Alcatel, KT Corp, Siemens, Swiss, Roche ve Unilever olarak ifade edilebilir.

Dow Jones Endeksi içinde otomobil firmasından bankaya, kimyasal ürün şirketinden sigorta şirketine, medyadan altyapıya ve seyahatten şirketinden emlak şirketine olmak üzere birçok sektördeki markaya rastlanabilmektedir. Başarılı yatırımlar yapan ve atılım gösteren şirketler bu listelerde gösterilmek üzere değerlendirmeye alınabilmektedirler. Bu listeler her sene yayınlanarak kamuoyuna duyurulmakta ve böylece şirketlerin sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarına dair insanların bilgi edinmesi sağlanmaktadır.


“Aşan Belgelendirme Kuruşu olarak bütün süreçlerde sizlere hizmet sağlamaktayız. Detaylı bilgiye sahip olmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.”

 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp