Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

Dairy Free Belgesi

Dairy Free, bir gıda ürünün içerisinde süt ve süt ürünleri bulunmadığını göstermektedir. Diyet kısıtlamaları ve gıda alerjileri hakkındaki farkındalık artmaya devam ettikçe, süt ürünleri içermeyen özel gıda ürünlerine olan talep de artmaktadır. Günümüzde pek çok insan, laktoz intoleransı, süt proteini alerjileri, etik kaygılar veya kişisel tercihler gibi çeşitli nedenlerle süt ürünlerinden kaçınmayı tercih etmektedir. Bu talebe cevap verebilmek için çok sayıda gıda şirketi, tüketicilerine seçimlerinde güven sağlamak amacıyla ürünleri için Dairy Free Belgesi almaktadır. Dairy Free (Süt İçermez) Belgesi ile ilgili tüm sorularınızı Aşan Danışmanlık’a iletebilirsiniz.

Dairy Free Sertifikası, gıda ürünlerinin süt veya süt ürünlerinden elde edilen herhangi bir bileşen içermediğinin doğrulandığı bir süreçtir. Bu ürünlere süt, peynir, yoğurt, tereyağı, krema ve diğer süt bazlı bileşenler dahildir. Sertifikasyon sürecinde onaylı kuruluş tarafından belirlenen standartları ve mevzuatları karşıladıklarını doğrulamak için gıda şirketlerinin üretim süreçleri, içerikleri ve tesisleri kapsamlı bir değerlendirmeden geçmelidir.

Dairy Free Sertifikası Nasıl Alınır?


Dairy Free Belgesi, genellikle gıda sertifikalarında uzmanlaşmış bağımsız kuruluşlar tarafından verilir. Bu kuruluşların, gıda şirketlerinin sertifika almak için karşılaması gereken belirli kriterleri, standartları ve yönergeleri vardır. Süreç, süt ürünlerinden türetilen bileşenlerin veya çapraz kontaminasyonun meydana gelmediğinden emin olmak için şirketin içeriklerinin, üretim süreçlerinin, tesislerinin ve test prosedürlerinin kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmesini sağlar. Şirketler sertifikasyon gerekliliklerini başarıyla karşıladığında, ürünlerinin süt ürünü içermediğini gösteren sertifikasyon logosunu ambalajlarında veya promosyon malzemelerinde kullanma hakkı verilir.

Süt ürünü içermeyen ürünler ararken, etiketleri dikkatlice okumak ve tanınmış süt ürünü içermeyen sertifikalar aramak önemlidir. Daily Free sertifikasyonu düzenleyen uluslararası kuruluşlardan bazıları şunlardır:

* Vegan Society Certified: Vegan Society, süt ürünleri de dahil olmak üzere hayvansal kaynaklı içerik içermeyen ürünler için sertifika sunan tanınmış bir kuruluştur.

* Non-GMO Project Verified: Genetiği değiştirilmiş süt ürünleri içerikleri de dahil olmak üzere genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO´lar) içermeyen ürünler için sertifikalar sunan bir kuruluştur.

* Glutensiz Sertifikasyon Kuruluşu (GFCO): GFCO, buğday, çavdar ve arpada bulunan bir protein olan glüten içermeyen ürünler için sertifika sunan bir kuruluştur. Bazı süt içermeyen (dairy free) ürünler de glütensiz sertifikalı olabilmektedir.

* Kosher Sertifikası: Kosher sertifikası, bir ürünün süt ürünleri veya süt türevleri içermemesi de dahil olmak üzere Kosher beslenme gereksinimlerini karşıladığını gösteren dini temelli bir sertifikadır.

Farklı sertifikaların farklı kriterleri ve standartları olabilmektedir. Bu nedenle her sertifikanın gerekliliklerini anlamak ve özel beslenme ihtiyaçlarını karşılayan ürünleri tespit etmek çok önemlidir. Dairy Free / Süt İçermeyen Ürün Belgesi veren sertifikasyon kuruluşları ve belgelendirme programlarını öğrenmek için Aşan Danışmanlık’tan destek alabilirsiniz.
 

Dairy Free Sertifikasyonu Neden Önemlidir?


Laktoz intoleransı olan veya süt proteini alerjisi olan kişiler için, az miktarda süt ürünü tüketmek bile hafif rahatsızlıktan şiddetli semptomlara kadar değişen olumsuz reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle, güvenilir Dairy Free Belgesine sahip olmak, bu kişilerin süt türevi herhangi bir bileşen içermeyen uygun gıda ürünlerini belirlemesine ve seçmesine yardımcı olarak istenmeyen reaksiyonlarla karşılaşma riskini azaltır. Dairy Free Sertifikası sağlık veya yaşam tarzı nedenleriyle süt ürünleri alternatifleri arayan tüketicilere güvence sağlayarak tükettikleri gıdalar hakkında bilinçli seçimler yapmalarına olanak tanır. Sertifikanın alınması, gıda şirketleri için de önemli faydalar sunar. Süt ürünleri içermeyen seçenekler arayan ve büyüyen tüketici pazarlarına girmelerine olanak tanır. Gıda şirketleri, ürünlerinin süt ürünü içermediğini onaylayarak, belirli beslenme gereksinimleri veya tercihleri olan müşterileri çekebilir ve potansiyel olarak pazar paylarını artırabilir. Ayrıca, bir şirketin güvenli ve güvenilir gıda ürünleri sağlayıcısı olarak itibarını artırabilir.

 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp