Teklif Formu
0212 438 04 76
0541 341 20 34
info@asandanismanlik.com

CE Eğitimi Nedir?

CE Eğitimi Nedir?


CE eğitimi, CE Belgesi’nin ne olduğunun anlatıldığı; katılımcılara belgelendirme süreci ve CE işaretleme prosedürleri hakkında bilgi verildiği bir eğitimdir. Günümüzde elektronik ürünler, tıbbi cihazlar, koruyucu donanımlar, oyuncaklar, basınçlı ekipmanlar, makineler ve daha birçok ürün için CE Belgesi istenmektedir. Bu nedenle firmaların, Avrupa pazarına ürün arz edebilmenin en önemli ön koşullarından biri olan CE işareti ile ilgili eğitimleri alması gerekmektedir. Üretici, ithalatçı, distribütör veya yetkili temsilci statüsünde olan firmalar CE eğitimi ile bu konudaki bilgi ve birikimlerini artırma şansına sahip olmaktadır.


CE İşareti Nedir?


Bugün birçok ürün üzerinde görmeye alışık olduğumuz “CE” işareti, Fransızca bir ifade olan “Conformitè Europëenne” (Avrupa’ya Uygunluk) kelimelerinin baş harfleridir. Bu işaret / etiket, Avrupa’da 1985 yılından beri uygulanan “Yeni Yaklaşım” çerçevesine uygunluğu göstermektedir. Yani üretici firmalar ürünleri için geçerli CE Belgesi’ni alarak ürünlerinin temel sağlık ve güvenlik gereksinimlerini karşıladığını beyan etmektedir. CE etiketi, ürünlerin insan, hayvan ve çevre üzerinde sağlık ve güvenlik açısından herhangi bir tehdit oluşturdmadığını göstermektedir. Her ne kadar Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı´nda (AEA) satılan ürünlere özel bir şaretleme olsa da bugün tüm dünyada bilinen ve geçerliliği kabul edilen bir uygunluk göstergesidir.
AB yönetimi farklı ürün grupları için uygunluk gereksinimlerinin, CE belgelendirme ve piyasaya arz koşullarının açıklandığı çok sayıda yönetmelik yayınlamaktadır. Bu yönetmeliklerin birçoğu ülkemizde de AB mevzuatlarına uyum kapsamında kabul edilmektedir. Firmalar, kendi ürünleri için geçerli olan yönetmeliğin hükümlerini takip ederek CE Belgesi alabilmektedir. Belgelendirme sürecinin doğru bir şekilde tamamlanmasının ardından ürünlere CE işareti konulabilmektedir.CE Eğitiminin Amacı


CE eğitimi, katılımcılara CE işaretleme (CE marking) süreci ve gereklilikleriyle ile ilgili bilgilerin aktarıldığı temel bir eğitimdir. Eğitime katılan katılımcıların eğitim sonunda CE işareti nedir, CE etiketi neden önemlidir, CE işareti yönetmelikleri nelerdir, CE Belgesi nasıl alınır, CE işaretinin faydaları nelerdir gibi soruların cevaplarını öğrenmesi amaçlanmaktadır.


CE Eğitimi Kapsamı


CE eğitimi, katılımcı sayısı, katılımcı profili, eğitim formatı (yüz yüze, online, hibrit vs) gibi faktörlere bağlı olarak farklı uzunlukta ve konsepte düzenlenebilmektedir. CE eğitiminin temel konu başlıkları şu şekildedir:
•    CE nedir, ne değildir, neden önemlidir?
•    Hangi ürünler için CE Belgesi alınabilir?
•    CE direktifleri nelerdir?
•    CE etiketini hangi firmalar alabilir?
•    Belgelendirme sürecinde neler yapılmalıdır?
•    Teknik dosya nasıl hazırlanır?
•    Uygunluk değerlendirme prosedürleri nelerdir? Hangi ürün için hangi prosedür takip edilir?
•    Onaylanmış kuruluş nedir, hangi adımlarda sürece dahil olur?
•    AB uygunluk beyanı nedir?
•    Ürün doğrulama testleri ve analizleri nasıl yapılır?
•    Ürün üzerine CE işareti nasıl iliştirilir?
•    CE Belgesi’nin faydaları nelerdir?


CE Eğitimine Kimler Katılmalı?


CE eğitimine, faaliyet gösterdiği alan fark etmeksizin tüm kamu ve özel sektör kuruluşlarının temsilcileri katılabilmektedir. Bu bağlamda, şirketlerin her kademesinden çalışanlar, üst düzey yöneticiler, kalite güvence sisteminde yer alan personeller, CE konusunda kariyer hedefi bulunan profesyoneller, yeni mezunlar ve üniversite öğrencileri, kalite denetçileri ve denetçi adayları vb CE eğitimine katılabilmektedir. CE eğitimi her alandan ve her düzeyden katılımcılara açıktır.


CE Eğitimi Faydaları


CE eğitimi, CE belgelendirme süreçlerine dair bilgilerin aktarıldığı çok önemli bir eğitimdir. Firmalar, CE konularıyla ilgili çalışmalar yürüten personellerinin eğitim almasını sağlayarak bu alandaki eksikliklerini görme ve giderme fırsatı elde etmektedir. Hangi ürün için hangi yönetmeliğin gerekli olduğunu, hangi testlerin yapılması ve hangi dokümanların hazırlanması gerektiğini bu eğitim sayesinde öğrenebilmektedir. Eğitim sonunda CE etiketleme konusundaki bilgi ve birikimlerini artırarak piyasa rekabet halinde bulunduğu firmalara karşı üstünlük kurabilmektedir.


Aşan Danışmanlık CE Eğitimleri


CE belgelendirme konusunda uzun yıllara dayanan bir tecrübesi bulunan Aşan Danışmanlık firmaların ihtiyaç duyduğu temel ve ileri düzey CE eğitimleri vermektedir. Ürün bazlı veya genel kapsam olarak düzenlenebilen CE eğitimleri, firmaların talebi üzerine genele açık veya tek bir firmaya özel olarak verilebilmektedir. CE eğitimi ile ilgili tüm detayları Aşan Danışmanlık ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.
 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL

Ne Aramıştınız ?