Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

BRC Global Gıda Standardı

BRC Global Gıda Standardı Nedir?


BRC Global Gıda Standardı, İlk olarak 1998 senesinde İngiliz Perkandeciler Birliği (BRC) tarafından BRC Gıda Teknik Standardı olarak yayınlanmıştır. Standard, dünya genelinde gıda tedarikçileri tarafından özellikle de İngiltere perakendecilerine ürün sağlamayı başaran kuruluşlar tarafından benimsenmektedir. BRC Global Gıda Standardı ürüne ya da menşei ülkesine bakmaksızın İngiliz perakendecilere gıda ürünü tedarik eden satıcılar için dizayn edilmiştir. Standarda göre belgelendirme üreticilerin, marka sahiplerinin ve perakendecilerin kendi yasal yükümlülüklerini yerine getirmelerine yardımcı olurken nihai olarak da tüketicinin koruyucusu olur.
BRC Global Gıda Standardı Faydaları Nelerdir?
BRC global gıda standardı uygulanması sayesinde içinde aşağıda listelenenlerin de bulunduğu pek çok fayda sağlanabilir. Akredite edilmiş bir 3. Taraf belgelendirme kuruluşu tarafından değerlendirilmek ve belgelendirilmek sektör içinde belli bir ayrıcalık sağlar.
Hem üreticiler hem de tedarikçiler için geçerli olan ortak ölçme ve değerlendirme kriterleri, gıda perakendecileri ve tedarik zinciri içerisindeki diğer organizasyonların değerlendirme yapmasında yardımcı olur. BRC Global Gıda Standardı; kalite, hijyen ve ürün güvenliği konularını detaylı bir biçimde kapsadığından bu konulara yönelik başka sertifikasyon hizmeti alınmasına lüzum kalmaz. Yapılan denetimler ve ortaya çıkan düzeltici faaliyetlerin takip edilmesi ile belgelendirilen firma devamlı gelişen ve iyileşen bir kalite, hijyen ve ürün güvenliği sistemi kurmuş olur.
Gıda üretim tesislerinde minimum hijyen standardının sağlanması amacı ile BRC büyük İngiliz perakendecileriyle “BRC- Gıda Standardını” yayınladı. Bu standarda uygunluğun sağlanabilmesi için gıda endüstrisi (tedarikçiler) altı temel kriteri yönetim sistemlerine adapte etmelidirler.Standart; HACCP Sistemi, Kalite Yönetim Sistemi, Tesis Çevre Standartları, Ürün Kontrolü, Süreç Kontrolü, Personel bölümlerinden oluşmaktadır.BRC Gıda Standardı, gıda işlenmesini kategorize etmiş ve 6 başlık altında analiz edip yayınlamıştır. Firmalar belgelendirme müracaatsu yaparlarken bu kategorileri analiz edip kendileri için uygun olan kategori üzerinden müracaat yapmalıdırlar.

•    İşlenmemiş et ve balık ürünleri (Kırmızı ve beyaz et- balık, işlenmemiş et ve balık ürünleri),
•    Üretim (Taze ve dondurulmuş meyve ve sebze),
•    Günlük Yiyecekler(süt ve süt ürünleri, yumurta),
•    Pişirilerek dondurulmuş, yemeğe veya pişirmeye hazır et ve balık ürünleri,
•    Çevre koşullarına dayanıklı, ısı korumalı, paketli gıda ürünleri,
•    Çevre koşullarına dayanıklı diğer gıda ürünleri (içecekler, unlu mamuller, kurutulmuş gıdalar, hafif gıda ürünleri ve kahvaltı tahılları, sıvı ve katı yağlar, gıda katkı maddeleri).


BRC Global Gıda Standardı İlkeleri Nelerdir?
BRC Global Gıda standardı kendi içerisinde belirli ilkelere bağlıdır. Bu ilkelere maddeler halinde bakacak olursak;
•    Değerlendirmenin tekrarlanmasını en aza düşürmek,
•    Saydamlığı ve dürüst ticaret mevzuatına uygunluğu temin etmek,
•    Standartları ve destek süreçleri devamlı gözden geçirmek ve iyileştirmek,
•    En iyi uygulamaları yaygınlaştırmak.
Yukarıda belirtilen bu ilkeler ISO 9001: 2008 standardının ana unsurlarını içerir. ISO 9001: 2008 şirket içerisinde eğer ki kurulu olması durumunda BRC IoP Paketleme standardını uygulama için gerekli çalışma minimuma inmektedir.


BRC Belgeleri Neden Tercih Edilmelidir?
BRC standardı, dünyanın en büyük gıda imalatçı ve perakendecilerinin desteğiyle global gıda güvenliği standartlarını uyumlaştırmayı amaçlayan bir program olan Küresel Gıda Güvenliği Girişimi (GFSI) tarafından tanınmaktadır. BRC standardının GFSI tarafından tanınıyor olması, global geçerliliği olan tek bir gıda güvenlik yönetim sistemi uygulayarak belli başlı şirketlerin şartlarını yerine getirebileceğiniz manasına geliyor.


BRC Belgelendirme Sürecinde Neler Var?
Gıda güvenliğinizi BRC Global Standardının daha önce tanımlanan gerekliliklerine göre gözden geçiriyoruz ve belgelendiriyoruz. Başarıyla belgelenmenizin ardından ayrıca Certipedia sertifika veri tabanımızdan faydalanabilir ve test markamızın avantajlarından yararlanmaya başlayabilirsiniz. Uzmanlarımız aşağıda belirtilen prosedürü izleyecektir:
•    Ön denetim (opsiyonel)
•    Belgelendirme denetimi
•    Sertifika düzenlenmesi
•    Tam ayrıntılı senelik denetimler ve yeniden belgelendirme
BRC Global Standardı gıda güvenliğine ilişkin net olarak tanımlanmış gereklilikler getirir. Global Gıda Güvenliği Girişimi (GFSI) tarafından kabul gören bir standarttır, İngilizce konuşulan Avrupa ülkelerinde, Asya ve ABD’nın çok büyük bir bölümünde yaygın olarak tanınmaktadır. Gıda işleme ya da gıda ambalajında faaliyette bulunan her firma aşağıda belirtilen gereklilikleri yerine getirdikten sonra BRC Global Standardı belgelendirmesi alabilir:
•    İş gücü operasyonlarının Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları ( HACCP ) standardını yerine getirmesi
•    Etkin bir kalite yönetim sisteminin kurulmuş ve belgelenmiş olması
•    Ürünler, süreçler ve personele ilişkin kurum içi denetimlerin düzenli şekilde yürütülüyor olması
 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?