Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

BRC Gıda Güvenliği Standardı

BRC Gıda Güvenliği Standardı Nedir?
İngiliz Supermarket zincirleri birliği tarafından yayınlanmış ve aynı zamanda da gıda kalitesi ve güvenliğini sağlamak amacıyla dökümante edilmiştir ve onayı gerekli kılar. BRC Gıda Güvenliği Sertifikası Standardı herhangi bir gıda tesisi veya gıda üreticisi tarafından uygulanabilir bir standarttır. Bu tesisler veya üreticiler gıdaların birincil işleme tesisleri olabileceği üzere paketleme, kesimhane, konserve tesisleri ve yemek üretim catering firmaları da olabilir.
Yedi bölüme ayrılır:
1. Üst Yönetim Taahhüdü ve Sürekli İyileştirme: Herhangi bir gıda güvenliği sisteminin etkili olabilmesi üst düze yöneticilerin sürekli gelişime ve aynı zamanda uygulamaya kararlı olması çok önemlidir.
2. Gıda Güvenliği Planı (HACCP) : Gıda güvenliği temeli açısından en etkili sistemdir. Temelli uluslararası gereksinimlere uyulan standarttır.
3. Gıda Güvenliği ve Kalite Yönetim Sistemi: Gıda güvenliğinin temellerinden bir diğeri olan ISO 9000 esas alınarak uygulanır ve özelikle izlenebilirlik, kalite şartları ve tedarik yönetimi şartlarını içermektedir.
4. Üretim Yeri: Haşere pet kontrol, atık yönetimi ve üretim yeri şartları gibi konuları kapsayan bir maddedir.
5. Ürün Kontrol: Ürün ambalaj güvenliği denetim- testler ve aynı zamanda ürün tasarım alerjen yönetimini kapsar.
6. Proses Kontrol: Ağırlık, hacim kontrolü, güvenli proses kontrolleri ve ekipman kalibrasyon kurulmasını ve bakımını gibi maddeleri içerir.
7. Personel: Personel eğitimi, koruyucu giysi ve kişisel hijyen için gerekli standartları ortaya koyar.
Ayrılan bölümlerden de anlaşılacağı üzere Global pazara açılma hedefi olan firmaların müşteri ve tedarikçi güvenini sağlamak için uygulanabilecek en iyi standarttır. Gıda endüstrisinde çalışan uzmanlar tarafından geliştirilen bu standart zarardan çok yarar getirmektedir. Şikayet ve reddedilen ürün miktarı azaltmak isteniyorsa BRC Gıda Güvenliği Sertifikası ve BRC Belgesi önem kazanmaktadır.


BRC Belgesi Nedir?
BRC standartlarını uygulayan ve bu standardın gereklilik ve koşullarını sağladığını denetimlere girerek kanıtlayıp, başarılı olmuş kuruluşa verilen belgenin adıdır.BRC Belgesi Şartları Nelerdir?
BRC Belgesi almak için başvuracak firmalarda öncelikle ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi’nin mevcut olup olmadığı önemli bir özelliktir. Burada kastedilen ISO 22000 standartlarının kuruluşlarda uygulanması ve sürekliliğinin sağlanmış olmasıdır. Bu yeterliliklerin sağlanması doğrultusunda BRC Belgesi’ne sahip olmak çok daha kolay olacaktır.
Ayrıca GMP İyi Üretim Uygulamaları ve Ön gereksinim Programı dediğimiz gıda ile ilgilenecek firmalarda dikkat edilmesi gereken husus; bina hijyeni, ekipman hijyeni ve hijyen eğitimli personele sahip olmaktır. Bu şartları sağlayan kuruluşlar BRC Belgesi’ni almaya hak kazanacaklardır.
BRC Belgesi’ ne Sahip olma Süresi Nedir?
BRC Belgesi almak isteyen kuruluşa göre değişmektedir. Üst yönetim ve çalışanların katılımı ve kaynakların sağlanması ile çalışmalara ayıracakları zamanla doğru orantılı olarak süre de değişmektedir.
BRC Belgesi’nin aşamaları nelerdir?
BRC Belgesi alabilmenin ilk aşaması BRC standartlarının son versiyonuna sahip olan bir kuruluş olmak ve standartlarda yazan şartları eksiksiz bir biçimde yerine getirmektir. İkinci aşama ise denetimdir. Bu denetimin amacı ise standartta yazan gerekliliklerin yerine getirilip getirilmediğini kontrol altında tutmaktır. Yerine getirilmesi durumunda BRC Belgelendirmesi yapılır.
BRC Belgesi’nin faydaları nelerdir?
•    Akredite edilmiş bir 3. taraf belgelendirme kuruluşu tarafından değerlendirilip belgelendirilmek bulunulan sektör içinde ayrıcalık yaratır.
•    Yapılan denetimler ve ortaya çıkan düzeltici faaliyetlerin takip edilmesi ile belgelendirilen firma sürekli iyileşen ve gelişen bir düzen kurmuş ve bu doğrultuda ilerliyor olur.
•    BRC Belgesi almak için gerekli olan ortak ölçme ve değerlendirme kriterleri, gıda perakendecileri ve tedarik zinciri içindeki diğer organizasyonların değerlendirilme yapmasında yardımcı olur.


BRC Standartları ve BRC Belgesi kimler için uygundur?
BRC belgesi Ürün veya menşe ülkeden bağımsız olarak İngiliz perakendecilere gıda ürünleri tedarik eden kuruluşlar için uygundur. Genelde İngiliz perakendecilerinin tedarik etmede ön koşul olarak sundurduğu BRC Belgesi, ayrıca gıda ürünlerinin güvenilir ve hijyenik olmasına dikkat eden müşteriler tarafından da istenmektedir.
BRC IOP Ambalaj Yönetimi Standardı
Gıda güvenliğinin önemli parçalarından biri olan Ambalaj Güvenliği çoğu gıda güvenliği standartlarında yer almaktadır. Bu konuyla ilgili olarak  BRC Ambalaj Güvenliği (IOP) standardı yayınlanmıştır. Standart kapsamında güvenli gıda tüketimi için ambalajın uygun ve belli sistemler ile analizlerden geçtikten sonra özel markalı ürünlerde faaliyetinin sağlanması gerekmektedir.
Ambalaj malzemelerinin kaliteyi karşılaması ve yasal şartlara uyması açısından önemli bir standarttır. Altı madde içermektedir:
•    Yönetim Taahhüdü
•    Tehlike ve Risk Yönetimi
•    Teknik Yönetim Sistemleri
•    Üretim Alanı Koşulları Ürün ve Süreç Analizi
•    Personel Şartları
BRC IOP Belgesi
Ayrıntılı bir hijyen, kalite ve ürün güvenliği çerçevesini kapsayan ve ambalaj imalatçıları ve tedarikçilerinin, perakendecilerin ve paketleyicilerin legal gerekliliklerine uyum sağlayan belgedir. BRC Belgesi’ nde olduğu gibi gerçekleştirilen denetimler sonucunda firmaya verilir.
IFS Uluslararası Gıda Sertifikası
2002 senesinde Almanya gıda perakendecileri ortak bir denetim standardı meydana getirmek maksadıyla IFS (International Food Standard)’ ı geliştirmiştir.
Tarımsal üretimi izleyen ve gıdanın işlendiği tüm üretim süreçleri için kullanılabilir. Birincil gıda paketleyen ve gıda üreticilerini içine alır. İthalatçılar ve yalnız sevkiyat, depolama ve dağıtım gerçekleştirenlere uygulanamaz.
Standardın güncel versiyonuna sahip olan kuruluşun mevcut durumunun analiz edilmesi sonucunda verilen belgeye ise IFS Belgesi denir.

 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?