Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 341 43 49
info@asandanismanlik.com

BİYOSİDAL

 BİYOSİDAL ÜRÜNLER


Bir veya daha fazla aktif maddenin karışması sonucu oluşan canlı varlıkları ve mikroorganizmaları kontrol altına almak ve öldürmek için kullanılan kimyasal maddelere biyosit denir. İnsanların ve hayvanların sağlığını korumak ve mikroorganizmaları uzak tutmak için kullanılmaktadır. Biyosidal ürünler ise içerisinde bulundurdukları aktif maddeler sayesinde insan sağlığı için zararlı olan mantar, virüs ve bakteri gibi mikroorganizmaları biyolojik ve kimyasal etkisiyle uzak tutar. Bu mikroorganizmalarla beraber kene, karasinek, sivrisinek, hamam böceği gibi böcek ve haşereleri, fare ve sıçan gibi kemirgen canlıların da uzaklaştırılmasında ya da ortadan kaldırılmasında rol oynar.  Biyosidal ürünler kullanıldığı ortama ve amaca göre çeşitli sınıflara ayrılmıştır.

Biyosidal Ürünlerin Sınıflandırılması


•    Koruyucu biyosidal ürünler;
1.    Ahşap koruyucu ürünler,
2.    Konserve koruyucu ürünler,
3.    Sıvı metal işleme koruyucu ürünler,
4.    Kumaş, deri ve elyaf koruyucu ürünler,
•    Dezenfektanlar:
1.    Canlıların hijyeni için kullanılan ürünler,
2.    Genel alan ve kişisel dezenfektasyon işlemi sırasında kullanılan ürünler,
3.    İçme sularını dezenfekte eden ürünler,
4.    Gıda alanında kullanılan ürünler,
•    Haşere, böcek ve kemirgenlere karşı kullanılan biyosidal ürünler;
1.    Fare, sıçan gibi kemirgenlerin kontrolü için kullanılan ürünler,
2.    Sivrisinek, karasinek ve hamam böceği gibi böceklerin kontrolünde kullanılan ürünler,
3.    Balıklarda oluşan hastalıkların tedavisinde kullanılan ürünlerde dahil olmakla birlikte balıklarda kullanılan ürünler,
4.    Kovucu biyosidal ürünler,
•    Yukarıdaki alanların dışında kullanılan biyosidal ürünler,
1.    Bozunmaları karşı kullanılan ürünler,
2.    Gıda maddelerinde kullanılan ürünler,
3.    Böcekler dışındaki diğer omurgalı canlıların kontrolü için kullanılan ürünler,
olarak sıralanmaktadır.
Kullanım alanları farklılık gösteren biyosidal ürünler mikrop, bakteri, virüs ve böcekler ile kemirgenlerle olan koruma, uzaklaştırma ve önlemede etkin rol oynar. Bu etkileri sayesinde insan yaşamında önemli bir yerde durur. Biyosidal ürünler koruyucu olarak da etkin biçimde kullanılmaktadır. Gıda, yem vb. konserve ürünlerde mikrobik bozulmaları önlemek için kullanılmaktadır. Bu mikrobik bozulmaların önüne geçerek gıdaların raf ömrünü uzatırlar.
Ahşap koruyucu ürünler insanların kullanımında olan her türlü ahşap malzemedeki ve bu bu malzemelere zarar veren mikroorganizmalara karşı kullanılır. Bu mikroorganizmaları önlemede ve ortadan kaldırma gibi etkileri sayesinde de ahşap ürünlerin uzun süre muhafazasını sağlar. Deri, elyaf, kağıt gibi ürünlerde oluşacak mikrobik bozulmalar için de biyosidal ürünler kullanılır. Koruyucu özelliğinden dolayı kullanılan biyosidal ürünler mikrobik bozulmaları engelleyip önüne geçerken iyileştirici bir özellikte göstermektedir. Biyosidal ürünler farklı alanlarda kullanılmak için birçok kullanım şekli sunmaktadır. Ama biyosidal ürünler kullanımda sağladığı faydaların yanında dikkat edilmesi gereken ürünlerdir. İçerisinde bulunan ve kullanımda etki eden kimyasal yapısı unutulmamalıdır. İhtiyacımıza göre biyosidal ürün seçerken dikkat etmemiz gereken hususlar vardır.
Biyosidal Ürün Seçerken Dikkat Etmemiz Gereken Konular
Biyosidal ürünler kontrollü kullanılması gereken ürünlerdir. Biyosidal ürünler aktif madde bulundurduğu için kimyasal tepkimeye girebilir. Dikkatli ve kontrol altında kullanılmazsa insan sağlığı için tehlikeler yaratabilir. İnsan sağlığına zararın yanında hatalı kullanımlar kullanım alanına bağlı olarak çevresel olarak da büyük zararlar verebilir. Ürünleri kullanırken hangilerinin uzanmalar tarafından kullanıldığına çok dikkat edilmelidir. Bu ürünler piyasaya sürülmeden önce T.C Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsata sahip olmalıdır. Dezenfektanlar ve böcek, kemirgen ve haşerelere karşı kullanılan ve direkt olarak canlılar ile teması olan biyosidal ürünlerin T.C Sağlık Bakanlığı, koruyucu amaçlı kullanılan ve diğer amaçlara hizmet eden biyosidal ürünler ise T.C Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Çevre Sağlığı Dairesi Başkanlığı’ndan ruhsat almış olması gerekmektedir. Özellikle biyosidal ürün alırken Sağlık Bakanlığı envanterine kayıtlı olup olmadığına veya ruhsatlı olup olmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir.  Biyosidal ürünleri kullanmadan önce ürünlerin kullanım talimatı dikkatle okunmalıdır.  Biyosidal ürünlerin etkilerine maruz kalmamak için eldiven kullanmak gerekmektedir. Solunum yollarında herhangi bir etkiye maruz kalmamak içinse maske kullanılarak solunum sırasındaki etkisi engellenebilir. Tarım alanında da biyosidal ürünler kullanıldığı için, üretim sırasında meyve ve sebzelerde kullanılmış olabilir. Bu yüzden meyve sebzeler tüketilmeden önce bol suyla iyice yıkayarak tüketilmelidir.  Şampuan, kozmetik ürünleri, çeşitli kremlerde ve kişisel bakım ürünlerinde de biyosidal ürünler mevcuttur. Bu yüzden bu kişisel bakım ve temizlik ürünlerini kullanmadan önce ruhsata sahip olup olmadığına dikkat edilmelidir.
Kullanılan alana uygun olup olmadığı iyice incelenmeli ve uzmanların kullanımının gerektiği durumlarda uzmanlardan yardım alınmalıdır. Kişisel koruyucu ekipman gerektirdiği durumlarda mutlaka dikkat edilmelidir ve tüm önlemler alınmalıdır. Uygulanması durumunda yeterli olup olmayacağı da uygulama işlemi öncesinde iyice araştırılmalı ve uygun olduğu durumlarda kullanılmalıdır. Çamaşır suyu gibi evde temizlik için kullanılan ürünlerde gıda ve yiyecek maddelerinde uzak tutulmalıdır. Bu ürünler çocukların ulaşamayacağı alanlarda saklanmalıdır. Diğer dezenfektan ürünler ya da kimyasallarla asla karıştırılmamalıdır. Kullanım sırasında havalandırma gereği olan durumlarda kullanılan alan mutlaka havalandırılmalıdır. Bu ürünler uygun dozda kullanılmalıdır. Gereken dozdan fazla kullanmak ciddi problemler yaratır.
 
 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp