Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

Bina Enerji Modellemesi

 Bina Enerji Modellemesi


Bina Enerji Modellemesi (BEM), bir binanın enerji kullanımının ayrıntılı bir şekilde analiz edilmesi için yapılan kapsamlı bir çalışmadır. Bu çalışmada enerji kullanan sistemlerin ayrıntılı bir analizi gerçekleştirilir ve girdiler ve sonuçlar bilgisayar tabanlı bir simülasyon yazılımı aracılığıyla takip edilir. Bina enerji modellemesi yapan simülasyon yazılımları, binanın yaklaşık bir temsilini sağlayan matematiksel bir model oluşturarak çalışmaktadır.
Enerji modelleyici yazılım, bina modelini oluşturmak için hava durumu, bina yönelimi, geometri, inşaatlar, bina sakinlerinin mahallerde bulunma çizelgeleri ve enerji kullanan ekipmanlar dahil olmak üzere gerekli tüm verileri kullanmaktadır. Bina enerji modellemesi hesaplama motoru, termodinamik ve yapı bilimine dayanan denklemleri çözmektedir. Analizdeki ayrıntı ve karmaşıklık düzeyine bağlı olarak, tek bir tüm bina simülasyonunun çalıştırılması birkaç saniye ile birkaç saat arasında sürebilmektedir. Sonuçlar tipik olarak yıllık performans için raporlanmakta ve mahal soğutma ve ısıtma yüklerini, gün ışığı etkilerini, ekipman enerji kullanımını, kaynak tüketimini, enerji maliyetlerini ve performansla ilgili diğer parametreleri içermektedir.
Bina enerji modellemesinde standart listelerden toplanan önerilen öğeleri tasarım bileşenlerine dahil ederek verimlilik iyileştirmeleri elde edilebilmektedir. Ancak BEM, daha derin tasarruflar sunan özelleştirilmiş, entegre tasarım çözümlerini teşvik eden alternatif bir yaklaşım sunmaktadır. Enerji verimliliği seçeneklerini karşılaştırmak için BEM´i kullanmak, inşaat öncesi tasarım kararlarını yönlendirmektedir. Ayrıca, operasyonu optimize etmek veya güçlendirme fırsatlarını keşfetmek için mevcut bina projelerine rehberlik etmektedir. Bina enerji modellemesi, tüm bina simülasyonunun yanı sıra yapı malzemeleri yoluyla nem akışı, gün ışığı, iç mekan hava kalitesi, doğal havalandırma ve binada yaşan insanların konforu gibi belirli sorunları ele alan ve özel yazılım araçlarını kullanan ayrıntılı bileşen analizlerini de yapmaktadır.
Bina enerji modellemesi çalışmalarının içeriğini şu ögeler oluşturmaktadır:


?    Binayı temsil eden tipik hava durumu verileri
?    Bina geometrisi, kat planı, inşaat malzemeleri, bileşenler ve sistemler
?    Etkili termal bölgelere ayrılmış bina yapısı
?    Gün, hafta ve mevsime göre doluluk, aydınlatma, güç yükleri ve ayar noktaları ve ekipman çalışmasındaki değişiklikler
?    Anlık ve gecikmeli ısı transferi
?    Ekipmanın enerji kullanımı ve nihai kullanımlar
?    Genel bina enerji kullanımı ve maliyetleri


Bina Enerji Modellemesinin Faydaları


BEM, hem yeni inşaat hem de güçlendirme projelerine birçok fayda sağlamaktadır. Örneğin, binnaların entegre tasarım sürecini (IDP) destekler. IDP aracılığıyla, sonuca dayalı hedefler belirlenir ve proje paydaşları tarafından üzerinde anlaşmaya varılır. Bina enerji modellemesi, tasarım ekibine, peşin proje maliyetleri ile yıllık bina enerji maliyetleri arasında stratejik olarak en iyi kararları almak için gereken verileri sağlamaktadır. Modelleme hizmetlerinin maliyeti genellikle proje için marjinal bir artan maliyeti temsil etmektedir. Fakat bu durum yıllık enerji maliyetlerinde önemli düşüşleri etkileyebilir. Bina enerji modellemesi ile sistemin performansını ölçmek, bir bina sahibinin bina verimliliği, entegre sistemler ve yenilenebilir enerji bileşenleri için yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olmaktadır.
BEM, operasyonları kontrol etmek ve bilgilendirmek için mevcut binalarla da kullanılabilmektedir. Bina sahipleri, bina enerji modellemesinin sonuçlarını bir binanın gerçek performansıyla karşılaştırarak performans eksikliklerini belirleyebilmektedir. BEM, her şeyin doğru şekilde çalıştığından emin olmak için tüm bina, sistem veya ekipman düzeyinde performansı karşılaştırmak için bir kıyaslama noktası görevi görmektedir. BEM performansı ile gerçek performans arasındaki tutarsızlıkları çözmek, ideal operasyondan sapmaları ve iyileştirme fırsatlarını ortaya çıkarabilmektedir.
 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp