Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

Atex Belgesi Nasıl Alınır?

Aşan Danışmanlık web sitesinde ATEX Sertifikası hakkında bir çok veriye erişmek mümkün, bugün siz değerli ziyaretçilerimize Atex Belgesi Nasıl Alınır? sorusunun yanıtını sunuyor olacağız.Avrupa Birliğinde geçerli sertifikalardan biri olan ATEX tüm dünyaca kabul edilir. Mevzuat, 1 Temmuz 2003 tarihinden bu yana yürürlüktedir.

Atex Belgesi nasıl alınır? Atex belgesi patlayıcı ortamlarda çalışan maddeleri kapsam altına alır. ATEX sertifikasın da öncelikle insan sağlığını koruma altına almak gerekir. Direktifin içeriğindeki hassasiyetin ana nedenlerinden bir tanesi de budur. Günümüzde iki ayrı ATEX direktifinden söz edebiliriz.  Ekipman direktifi tamamen patlayıcı mekanlarda kullanılan ürünleri ifade eder. Atex mevzuatında sağlık ve güvenliğe dair asgari gereksinimler yer almaktadır. Ülkemizde kanunlar Çalışma Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. 30 Nisan 2013 tarihinden bu yana, standartlar açık şekilde belirlenmiştir. Türkiye’de gerekli denetimlerin yapılmaması nedeniyle geçmiş zamanda birçok kaza ortaya çıkmıştır. Can ve mal kayıplarının önüne geçmek için günümüzde denetimlerin sıklığı da arttırılmıştır.

Atex Belgesi Alma Süreci Nasıl İşler?


ATEX sertifikası patlayıcı dışında parlayıcı ve kolay yanma özelliğine sahip olan ürünleri de içerisinde bulunduruyor. Bu ürünlerin üretimini yapan işletmeler ATEX sertifikası almak zorundadır. ATEX ayrıca uluslararası düzeyde geçerliliği sertifikalar arasındadır.

CE işareti kalite standartlarından bir tanesidir. Onaylanmış bir belgelendirme kuruluşu gerekli mevzuatları yerine getirmeniz durumunda sizlere belgeyi verecektir. Belgelendirme sırasında ürünler konusunda gerekli eğitimlerde verilmektedir. Kullanılacak ürünler üzerinde tüm bilgilerin eksiksiz olarak eklenmesi gerekir. ATEX değerlendirme süreçlerinde sizlere profesyonel destek verebiliriz. İşletmelerin üretim tesislerinde mevzuatın güncel versiyonuyla tam uyum sağlaması gerekir. Aksi durum durumda işletmeler cezaya çarptırılır. Değerlendirme süreci diğer uygulamalara göre daha uzun sürebilir. Değerlendirme kapsamında;

•    Personeller dışında giriş ve çıkış kontrolü,
•    Personel koruyucu ekipmanların durumu,
•    Mekanik ekipman uyumu,
•    Üretim atıklarının takibi,
•    Riskli bölgelerin kontrolü,
•    Yangın ve benzeri durumlara personel eğitimi,
•    Patlayıcı maddelerin temizlenmesi bu kapsam içerisindedir.
 

ATEX Sertifikası İçeriği


ATEX sertifikasında patlayıcı ortamlarda yer alan her türlü ekipman bu alanda değerlendirme altına alınacaktır. Yönetmelik özelinde patlayıcı ürünler üzerinde her koşul dikkate alınır. Ayrıca patlayıcı atmosferin dışında etkin bir şekilde kullanılan ekipmanlarda kontrol edilir. ATEX sertifikasının oldukça geniş bir kapsamı bulunur. Yapılan güncellemelerle birlikte bu kapsamın sınırları daha da genişliyor.

Atex Belgesi Nasıl Alınır?

ATEX Direktifleri Nelerdir?

Bu alanda faaliyet gösteren işletmelerin ATEX’e uyması gerekir. Yapılan son değişikliklere göre;

•    Riskli ürünlere CE sertifikası konusunda zorunluluk getirildi.
•    Patlayıcı ortamlara ilişkin kategorilendirme oluşturuldu.
•    Tozlu ortamlar kapsam içerisine eklendi.

Belgeyi alabilmek için bu alanda faaliyet gerçekleştiren firmalarla iletişime geçmelisiniz. Belgelendirme alanında birbirinden farklı prosedürler uygulanmaktadır. Ürünlere ve kategoriye bağlı olarak işlemler değişim göstermektedir.

Sistem belgelendirme alanında sizlere gereken desteği verebiliriz. Firmamız mesleki ve idari konularda hızlı ve sorunsuz tüm hizmetleri uygun fiyatlara sunabiliyor. Türkiye´nin neresinde olursanız olun ihtiyacınız olan belge ve dökümanları bizlerden alabilirsiniz. Atex Belgesi nasıl alınır? sorusunun cevabı için bizleri arayabilirsiniz.

Daha fazlası için AŞAN Danışmanlık firmamıza incelediğiniz web sitesinde yer alan telefon numarası veya whatsapp hattı ile hemen ulaşabilir veya kurumsal instagram hesabımızdan anında DM yolu ile teklif talep edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • ISO 27017 Faydaları Nelerdir?
  Aşan Danışmanlık´ta sizler için alanında uzman ekipler hizmet veriyor. Hemen sitemizden ISO 27017 Faydaları Nelerdir? sorusunun yanıtını inceleyin ve anında bilgi sahibi olun.
  23.2.2024 15:01:01
 • Sürdürülebilirliğin Şirketlere Sağladığı Katkılar
  Sürdürülebilirliğin Şirketlere Sağladığı Katkılar ile alakalı bilgi paylaşımı yer alan bu içerik sizlere Aşan Danışmanlık tarafından hazırlanmış ve sunulmuştur.
  4.3.2022 13:56:58
 • Sürdürülebilirlik Stratejiniz Var mı?
  Dünya üzerinde yer alan bir çok sürdürülebilirlik uygulaması genel anlamda 2 ana grupta toplanır. Sürdürülebilirliğin firmalara entegre edilmesi için Aşan Danışmanlık hizmetinizdedir.
  1.4.2022 12:33:03
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp