Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

Amerikan Bitki Gıda Kontrol Görevlileri Derneği (AAPFCO) Standartları

Aşan Danışmanlık web sayfasında bugün siz değerli ziyaretçilerimiz için Amerikan Bitki Gıda Kontrol Görevlileri Derneği (AAPFCO) Standartları konusunu ele aldık. Hemen inceleyebilir ve merak ettikleriniz için bize yazabilirsiniz.

Yeni Besin Onayları İçin Aktif AAPFCO Endüstri Analitik StandartlarÖncelikle bu standartlar ile ilgili kurumsal web sitesine geçiş yapabilir ve detayları İngilizce olarak APPFCO sitesinden okuyabilirsiniz. APPFCO danışmanlığı için ise bu içeriğimizi dikkatlice incelemenizin ardından merak ettiğiniz tüm hususlar için bizden bilgi alabilirsiniz.

Association of American Plant Food Control Officials kelimelerinin ilk harflerini almıştır. Amerikan Bitki Gıda Kontrol Yetkileri kurumu tarafından tam olarak 1869 senesinde kurulan bu kurumun ilk olarak gübre kontrolü ile alakalı yasayı yürürlüğe koyduğu sene ise 1870 senesi olarak kayıtlara işlenmiştir. Kurumun 1947 senesine kadar 48 farklı eyalettin sadece 1 tanesi hariç olarak tüm gübre ürünleri ile ilgili olan dağıtımların, kullanımların yer aldığı bir yasası bulunuyordur. Gübre yasası ile alakalı bir çok kapsam olması piyasada kafa karışıklığına neden olmasından ötürü ve bir çok eyalette gübrelerin pazarlaması ile alakalı bir çok sorunun beraberinde gelmesi kaçınılmaz olmaktaydı. Gübre yasalarındaki bu karışıklıklar firmaların yanlış olarak markalanması,bozulması veya ürünlerindeki etiketlendirmelerin konusunda başarısız bir döneme denk gelmiştir. Seneler sonucunda kurumun bu alandaki tek düzenliliğe ihtiyacı olduğunun farkına varmış olması ve sektör için avantajlı bir hale getiriliyor olması ile alakalı girişimleri sonuç varmış ve AOAC tarafından gerekli adımlar atılmıştır.

AAPFCO´da asıl amaç mümkün olduğu kadar ilgili mevzuatı tek bir düzen altında toplamak ve tek tip devlet gübre mevzuatını geliştirmekti. Bu standarda yakından bakmak istersek;

Yeni Besin Onayları İçin Aktif AAPFCO Endüstri Analitik Standartlarının Bazı Amaçları Şu Şekildedir;

AAPFCO derneğinin ilk amacı tüm üyeler için tek düzen bir fikir birliği yaratmakdır. Tek tip olan mevzuata teşvik edilmesi, yeni besin onayları ile ilgili uygulamaların geliştirilmesi ve tanımlar herkes tarafından bilinmelidir. AAPFCO´da gübre ile ilgili etkili ve yeterli örneklemelerin olması, analitik yöntemlerin benimsenmesi ve bunlara herkesin teşvik edilerek desteklenmesi amacı bulunuyordur. Yüksek standartlardaki gübre denetim teknikleri ile uygulamaların geliştirilmesi, yeterli etiketleme ile beraber güvenli gübre kullanımına herkesin teşvik edilmesidir.

AAPFCO derneğinin diğer amaçları ise güvenli olan gübrelerin etkili olarak kullanılmasının yaygınlaştırılması ve toprağın, suyun doğal olan tüm kaynakların korunmasını teşvik etmesidir. Kurum tüketicilerin ihtiyaçlarından çevrenin korunmasına kadar tüm alanların adil bir şekilde tekdüzen olarak sürdürülmesini istemektedir.

Tarım Ürününde Kullanılan Gübre Ölçümlerindeki Standartlar Nelerdir?

 

 1. Doğal organik gübre
 2. Özel gübre
 3. İşlenmemiş gübre
 4. Gübre kaplı tohum
 5. Sıvı gübre
 6. Güçlendirilmiş malç
 7. İşlenmiş gübreler
 8. Karışık gübreler

Minimum Bitki Besin İçeriği, Etiketleme, Paketleme konusun ele aldığımızda ise %18´den daha az miktarda kullanılabilen fosfat içeren azot veya süperfosfat, mevcut fosfat veya çözünür potas garantilerinin kesirli yüzdelerde olduğu herhangi bir karışık gübre satışa sunulmayacak, satılmayacaktır

Bu konu ve hususlar hakkında detaylı bilgi almak istediğinizde incelemekte olduğunuz Aşan Danışmanlık Kurumsal web sitesinde yer alan canlı destek hattından bilgi alabilirsiniz.

Amerikan Bitki Gıda Kontrol Görevlileri Derneği (AAPFCO) Sebze Meyve Yetiştirme, Tohum Çimlendirme Standartları


Standart kapsamındaki maddelere baktığımızda burada bitkinin büyümesi, çimlenme ile alaklı olan güvenli gübre konsantrasyon aralıkları, kullanılan gübrenin çimlenmeye etkisi, konstantrasyon yüzdeleri EC yani ms ve cm cinsinden, kullanılan gübrenin seyreltme faktörü gibi detaylara dikkat edilmektedir. Bir çok meyve ve sebze grubu için özel standartlar içerir. Aşan Danışmanlık web sitesinden AAPFCO standartları ile alakalı bu bilgileri incelemenizin ardından başvuru işlemleri ile alakalı detaylar, bilgiler ve profesyonel bir ekipten danışmanlık alma talepleriniz için bizi arayabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • Pelet İhracatında İhtiyacınız Olan Belgeler
  Pelet İhracatında İhtiyacınız Olan Belgeler için hemen hiç zaman kaybetmeden kurumsal web sitemizde yer alan canlı destek hattımızdan bilgi & destek alabilirsiniz.
  26.9.2022 13:06:23
 • SA 8000 Sertifikası
  SA 8000 Sertifikası ile alakalı bilgilere erişmek ve en uygun fiyatlardan danışmanlık alarak ilgili sertifika sahibi olmak istiyorsanız bizi arayabilirsiniz.
  10.3.2023 15:45:45
 • ExProof Atex Nedir?
  Merak ettiğiniz belgelerin, hizmetlerin kısa bilgileri ile tanıtımlarını yapmaya devam ediyoruz. Aşan Danışmanlık olarak Türkiye´nin önde gelen kurumlarına hizmet vermekteyiz.
  16.6.2023 15:59:21
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp