Teklif Formu
0212 438 04 76
0541 341 20 34
info@asandanismanlik.com

Amerikan Bitki Gıda Kontrol Görevlileri Derneği (AAPFCO) Standartları

Aşan Danışmanlık web sayfasında bugün siz değerli ziyaretçilerimiz için Amerikan Bitki Gıda Kontrol Görevlileri Derneği (AAPFCO) Standartları konusunu ele aldık. Hemen inceleyebilir ve merak ettikleriniz için bize yazabilirsiniz.

Yeni Besin Onayları İçin Aktif AAPFCO Endüstri Analitik StandartlarÖncelikle bu standartlar ile ilgili kurumsal web sitesine geçiş yapabilir ve detayları İngilizce olarak APPFCO sitesinden okuyabilirsiniz. APPFCO danışmanlığı için ise bu içeriğimizi dikkatlice incelemenizin ardından merak ettiğiniz tüm hususlar için bizden bilgi alabilirsiniz.

Association of American Plant Food Control Officials kelimelerinin ilk harflerini almıştır. Amerikan Bitki Gıda Kontrol Yetkileri kurumu tarafından tam olarak 1869 senesinde kurulan bu kurumun ilk olarak gübre kontrolü ile alakalı yasayı yürürlüğe koyduğu sene ise 1870 senesi olarak kayıtlara işlenmiştir. Kurumun 1947 senesine kadar 48 farklı eyalettin sadece 1 tanesi hariç olarak tüm gübre ürünleri ile ilgili olan dağıtımların, kullanımların yer aldığı bir yasası bulunuyordur. Gübre yasası ile alakalı bir çok kapsam olması piyasada kafa karışıklığına neden olmasından ötürü ve bir çok eyalette gübrelerin pazarlaması ile alakalı bir çok sorunun beraberinde gelmesi kaçınılmaz olmaktaydı. Gübre yasalarındaki bu karışıklıklar firmaların yanlış olarak markalanması,bozulması veya ürünlerindeki etiketlendirmelerin konusunda başarısız bir döneme denk gelmiştir. Seneler sonucunda kurumun bu alandaki tek düzenliliğe ihtiyacı olduğunun farkına varmış olması ve sektör için avantajlı bir hale getiriliyor olması ile alakalı girişimleri sonuç varmış ve AOAC tarafından gerekli adımlar atılmıştır.

AAPFCO´da asıl amaç mümkün olduğu kadar ilgili mevzuatı tek bir düzen altında toplamak ve tek tip devlet gübre mevzuatını geliştirmekti. Bu standarda yakından bakmak istersek;

Yeni Besin Onayları İçin Aktif AAPFCO Endüstri Analitik Standartlarının Bazı Amaçları Şu Şekildedir;

AAPFCO derneğinin ilk amacı tüm üyeler için tek düzen bir fikir birliği yaratmakdır. Tek tip olan mevzuata teşvik edilmesi, yeni besin onayları ile ilgili uygulamaların geliştirilmesi ve tanımlar herkes tarafından bilinmelidir. AAPFCO´da gübre ile ilgili etkili ve yeterli örneklemelerin olması, analitik yöntemlerin benimsenmesi ve bunlara herkesin teşvik edilerek desteklenmesi amacı bulunuyordur. Yüksek standartlardaki gübre denetim teknikleri ile uygulamaların geliştirilmesi, yeterli etiketleme ile beraber güvenli gübre kullanımına herkesin teşvik edilmesidir.

AAPFCO derneğinin diğer amaçları ise güvenli olan gübrelerin etkili olarak kullanılmasının yaygınlaştırılması ve toprağın, suyun doğal olan tüm kaynakların korunmasını teşvik etmesidir. Kurum tüketicilerin ihtiyaçlarından çevrenin korunmasına kadar tüm alanların adil bir şekilde tekdüzen olarak sürdürülmesini istemektedir.

Tarım Ürününde Kullanılan Gübre Ölçümlerindeki Standartlar Nelerdir?

 

 1. Doğal organik gübre
 2. Özel gübre
 3. İşlenmemiş gübre
 4. Gübre kaplı tohum
 5. Sıvı gübre
 6. Güçlendirilmiş malç
 7. İşlenmiş gübreler
 8. Karışık gübreler

Minimum Bitki Besin İçeriği, Etiketleme, Paketleme konusun ele aldığımızda ise %18´den daha az miktarda kullanılabilen fosfat içeren azot veya süperfosfat, mevcut fosfat veya çözünür potas garantilerinin kesirli yüzdelerde olduğu herhangi bir karışık gübre satışa sunulmayacak, satılmayacaktır

Bu konu ve hususlar hakkında detaylı bilgi almak istediğinizde incelemekte olduğunuz Aşan Danışmanlık Kurumsal web sitesinde yer alan canlı destek hattından bilgi alabilirsiniz.

Amerikan Bitki Gıda Kontrol Görevlileri Derneği (AAPFCO) Sebze Meyve Yetiştirme, Tohum Çimlendirme Standartları


Standart kapsamındaki maddelere baktığımızda burada bitkinin büyümesi, çimlenme ile alaklı olan güvenli gübre konsantrasyon aralıkları, kullanılan gübrenin çimlenmeye etkisi, konstantrasyon yüzdeleri EC yani ms ve cm cinsinden, kullanılan gübrenin seyreltme faktörü gibi detaylara dikkat edilmektedir. Bir çok meyve ve sebze grubu için özel standartlar içerir. Aşan Danışmanlık web sitesinden AAPFCO standartları ile alakalı bu bilgileri incelemenizin ardından başvuru işlemleri ile alakalı detaylar, bilgiler ve profesyonel bir ekipten danışmanlık alma talepleriniz için bizi arayabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • Sürdürülebilirlik Raporu Danışmanlığı
  Aşan Danışmanlık olarak firmanızın dönüşümüne ortak oluyoruz. Daha dengeli ve daha uzun ömürlü bir yaşam için sürdürülebilirlik önemli! Firmanızın verimliliği ve çağa ayak uydurması ve maliyet dönüşümü bakımından da ileriye taşınması için hizmetlerimizi s
  2.5.2022 17:48:50
 • Global Organik Tekstil Standardı (GOTS)
  Aşan Danışmanlık olarak sizlere ihtiyacınız olan GOTS belgesi ile ilgili tüm detayları bu sayfa içeriğinde aktardık. Aklınıza takılan her türlü soru için uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.
  14.3.2022 12:19:26
 • Kurumsal Sürdürülebilirlik Rehberi
  İşletmeler İçin Kurumsal Sürdürülebilirlik konusunu ele aldığımız bu içeriğimizde sizlere çok önemli konuları aktaracak ve sürdürülebilirlik konusunda karşınıza çıkabilecek temel kavramlardan bahsedeceğiz.
  21.2.2022 14:15:12

Ne Aramıştınız ?